ZUŠ OPEN 30/5

30. 5. 2017 byl svátkem všech ZUŠek neboli základních uměleckých škol. Celonárodní akci rozjela nadace světové pěvkyně Magdaleny Kožené s cílem upevnit, zviditelnit a podpořit základní umělecké školy v České republice.

 
 

„Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,“ uvedla k projektu ZUŠ Open světově uznávaná mezzosopranistka Magdalena Kožená

Také naše ZUŠka představila svůj program v rámci jednoho společného dne. Dopoledne se uskutečnil výchovný koncert pro MŠ, kde žáci představili všechny hudební nástroje, které umíme rozeznít. Odpoledne jsem si „hráli ve foyer“, a to nejen na hudební nástroje. Také se zpívalo a tančilo. V multifunkčním sále jsme se ocitli v „Bájném světě“ – na výstavě výtvarného oboru a keramiky.  Ve třídách jsme odkryli tajemství hudební kuchyně, čili nahlédli jsme, jak se tvoří hudba.

Mezitím už probíhala velká akce Malí velcí filharmonici ve Zlíně. Sedmdesát dětí, dvacet pět filharmoniků, dva dirigenti, tři koncerty a měsíce příprav. To je zatím největší projekt veřejných ZUŠ v kraji. Vybraní žáci z celého kraje dostali příležitost zahrát si s profesionálními hudebníky Filharmonie Bohuslava Martinů. Ze Strání se do orchestru dostali dva: Šimon Bruštík a Stanislav Kolaja. 30. květen byl vyvrcholením jejich celoroční práce. Nejdříve se svými učiteli nacvičili své party. Od  března pak jezdili na celodenní zkoušky do Kroměříže, Uherského Brodu a Zlína. Svou práci pak zúročili celkem na třech večerních koncertech.  Projekt kromě Nadačního fondu a filmového festivalu podpořili svou záštitou hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, primátor města Zlín MUDr. Miroslav Adámek, starosta a senátor Uherského Brodu Ing. Patrik Kunčar a starosta Kroměříže Mgr. Jaroslav Němec.

Tento projekt připravujeme dva roky a věříme, že přineseme našim žákům mimořádný vklad do dalšího života, už samotné zkoušky mají úžasnou atmosféru a překračují naše očekávání,“ dodává manažerka projektu Jana Kubáčová. Její slova potvrzuje i dirigent Vojtěch Spurný: „Kontakt s dětmi a jejich bezprostředností je velmi osvěžující a člověk si při něm uvědomí, nakolik ho už pohltila "orchestrální rutina" a že je možné v sobě znovu obnovit přirozenou radost z muzicírování. A to už vůbec nemluvím o tom, že podobné projekty a jejich podpora jsou svého druhu investicí do budoucího publika filharmonie!“ Vzájemné klady spolupráce filharmonie na projektu zušek vidí i ředitel FBM Josef Němý: „Účast hráčů filharmonie ve společném orchestru s žáky ZUŠ z mého pohledu zvýší pozitivní renomé naší filharmonie. Pro žáky ZUŠ jsou jistě naši hráči velkými vzory. Možnost zahrát si s nimi ve společném orchestru pak určitě umocní jejich píli ještě více na sobě pracovat. A jejich nadšení zase pozitivně působí na naše hráče.”

 
Tvorba INTERNETOvých stránek