Soutěže

Osmáci na cestách

„Ráno v sedm vyrážíme!“ Nikdo nezaspal, a tak se jelo. Čekala nás skoro pětihodinová trasa do prvního cíle naší školní výpravy.

Hodinu po dvanácté jsme vstoupili branou ZOO ve Dvoře Králové a zamířili ke stanovišti autobusu, který nás provezl částí „Africké safari.“ Pak už jsme po skupinkách navštěvovali výběhy, voliéry a klece, ve kterých jsme obdivovali jejich obyvatele. Po krátkém odpočinku jsme se vydali dál. V pevnosti Dobrošov jsme si prohlédli opevnění z 2. světové války i podzemní tvrz. Unaveni a plni zážitků jsme se těšili na místo ubytování do penzionu v Radvanicích.

Ve čtvrtek jsme se vydali po stopách Boženy Němcové. Nejprve jsme zavítali do školy v České Skalici. Ve starých škamnách seděly děti v dobovém oblečení, stejně jako za doby malé Barunky. V České Skalici nás čekala ještě jedna zastávka: Muzeum Boženy Němcové, nejstarší české literární muzeum, které je věnováno životu a dílu spisovatelky. Odtud vedla naše cesta do Ratibořic. V Ludrově mlýně jsme se setkali s panem mlynářem a chasou, na Starém bělidle nás přivítala babička se svými vnoučaty: Barunkou, Adélkou, Janem a  Vilímem. Po hodince strávené u Viktorčina splavu a zastávce na focení u sousoší Babičky s dětmi nás čekala ještě prohlídka zámku v Ratibořicích. Chvíli trvalo, než nás komorník představil paní kněžně Zaháňské a slečně Hortenzii. Druhý večer v Radvanicích jsme trávili hraním společenských her a tanečním řáděním na diskotéce.

V pátek nás čekala turistická část výletu. Výšlap do Adršpašských skal jsme začali procházkou kolem Pískovny – jezírka, pokračovali jsme Skalním městem a obdivovali skály:  Džbán, Krakonošovu lenošku, Sloní město, Koberce, Madonku, Lvici a Velký vodopád. Nad skalním vodopádem nás  přivítalo  romantické Jezírko, na kterém jsme se projeli na pramici Titanik 2.

Poslední zastávkou výletu bylo město Litomyšl. Na prvním nádvoří zámku jsme se stavili v rodném bytě Bedřicha Smetany, kde náš nejznámější hudební skladatel prožil své dětství. Krátké posilnění na cestu a vyrážíme k domovu. Po čtyřech hodinách nás vítá do tmy ponořené Strání. Jsme bohatší o nové nezapomenutelné zážitky, obrazy a místa, která zůstanou v našich srdcích a vzpomínkách.

Ve fotogalerie najdete fotky, které pořizovala Eliška Janovská z 8. B