Soutěže

Jan Werich

6. února 1905 se narodil v Praze na Smíchově český filmový a divadelní herec, dramatik, scenárista a představitel meziválečné avantgardy Jan Werich. Letos si připomínáme 110. výročí od jeho narození a 35. výročí od jeho úmrtí.

Do hereckého nebe odešel 31. října 1980.

O jeho životních osudech, práci a díle vyprávěla zajímavě a poutavě na besedě ve školní knihovně žákům šestých, sedmých, osmých i devátých tříd paní učitelka Marie Kloudová.

Se svým divadelním partnerem Jiřím Voskovcem vytvořili v roce 1926 dvojici a začali spolupracovat v Osvobozeném divadle. Jejich dlouholetým hudebním autorem se stal Jaroslav Ježek.

Paní učitelka pohladila naši čtenářskou duši  několika  pohádkami z Werichovy nejznámější knihy Fimfárum. Děkujeme!  A protože pan Werich rozdával kolem sebe hlavně humor a smích, poslechli jsme si také některé z jeho nezapomenutelných a stále pravdivých citátů:

Život vždycky stál, stojí a bude stát za to, aby ho člověk dožil. Ono se s ním popravdě  ani nic víc dělat nedá.

Hloupost se vyfackováním nedá vyléčit.

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dnové, kdy to bude daleko horší: budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci.

Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada sice vaše problémy nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.

Až Ti bude úzko, otoč se čelem ke slunci. Všechny stíny budeš mít za zády.

Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.