Na kroužky do Brodu? Slovenské Lieskové je blíž

Ve Strání potvrzují, jak blízko k sobě mají Češi a Slováci. Místní základní škola připravila unikátní projekt, díky kterému se „spojí“ základní umělecké školy ze Strání a z Moravského Lieskového do jedné velké umělecké školy. Ovšem jen fiktivně, pro účely žáků.

„Na naší umělecké škole vyučujeme jen některé obory. Za jinými by děti musely desítky minut dojíždět do Brodu, Dolního Němčí nebo do Hradiště. Jenže vše je za kopci a v zimě se odtud špatně dostává. Přitom jen  kousek za hranicí, pár minut cesty, je škola, která nabízí právě ty  obory, které ve Strání nemáme. Od těchto skutečností bylo k projektu česko-slovenské „zušky“ už jen kousek,“ vysvětlila Irena Michalčíková, ředitelka Základní školy a Základní umělecké školy ve Strání. Jde přitom jen o obnovení tradice. Vždyť ještě v roce 1992, tedy poslední rok před dělením federace, navštěvovalo „zušku“ v Lieskovém 26 dětí ze Strání. Jenže po vzniku samostatných zemí přestaly fungovat autobusové linky, nastoupili celníci a obce vzdálené od sebe sotva deset kilometrů si byly najednou cizí. Právě problém s dojížděním pomohla vyřešit dotace z  programu přeshraniční spolupráce.„Děti ze Strání i z Lieskového bude na výuku svážet a rozvážet autobus školy, který pro ně bude zdarma,“ uvedl Michalčíková. Zatímco zájemci o bicí nástroje či moderní tanec se budou učit v Lieskovém, nadšenci do  lidových tanců či hry na smyčcové nástroje budou rozvíjet talent ve  Strání. Oddělení keramiky bude v obou školách. Ve Strání však bude pec a ve slovenské obci hrnčířské kruhy. V těchto dnech se dokončují materiálové přípravy. Zahájení společné česko-slovenské výuky se plánuje na začátek září.

Odkaz na článek http://www.idobryden.cz/zpravy/na-krouzky-do-brodu-lieskove-je-bliz/d66098ba-0fb9-102f-afcd-00e0814daf34/