50. výročí Dne Země

Každý rok Den Země slavíme s žáky úklidem naší malebné vesničky a diskutujeme nad environmentálními tématy. Letošním environmentálním tématem pro naší školu byla půda jako zdroj života na Zemi. Půda, tenká vrstva o mocnosti desítek centimetrů až metrů, svým unikátním složením poskytuje podmínky pro růst rostlin a tím i pro existenci života. Rostliny nebo produkty z nich jsou také základní obživou obyvatelstva. Dnes však již víme, že obživa obyvatelstva není jedinou funkcí půdy. Půda slouží i jako zásobárna živin, „recyklátor“ odumřelé organické hmoty (ne však anorganické – plastů, plechovek atd.), podílí se na fungování klimatu nebo tvoří základ pro jakoukoli výstavbu. A to není rozhodně vše! Půda je tedy velmi cenná a musíme ji chránit. Odhaduje se, že centimetrová vrstva půdy vzniká několik století až tisíciletí.

Jelikož není momentálně v našich silách udělat společně něco pro naší planetu, zkuste se aspoň zamyslet, co v této době můžete pro planetu udělat vy sami. Nemusí to být nic velkého. Stačí, když  si koupíte něco od našich lokálních farmářů nebo výrobců potravin a podpoříte tím ekologické zemědělství. Do obchodů nosíte své vlastní látkové tašky a nekonečné pytlíky nebo prostě když je hezky, pověsíte prádlo ven a nebudete ho sušit v elektrické sušičce. Pro cestování po vesnici využijete kolo nebo půjdete pěšky a podpoříte tím i vaše zdraví, protože žádné bohatství se nevyrovná zdravému tělu :-). Takovéto malé krůčky mohou v globálu opravdu naší planetě aspoň trochu odlehčit od nároků, které lidé na Zemi kladou.  A je velmi důležité myslet pozitivně a věřit, že to co děláme, je správné! (A ne, že jeden plastový pytlík planetu nezachrání).