Příběh vánočních pohlednic

S žáky naší školy jsme si vánoční pohlednice připomněli menší výstavou a historií, řekli jsme si, kdy posílání svátečních pohlednic začalo. Nakonec si mladší i starší žáci s chutí zkusili nakreslit a namalovat vlastní pohlednici.
Jak se jim díla povedla, posuďte sami.

Přestože papírovým vánočním pohledům již pomalu odzvonilo a z pozice atributů Vánoc je vytlačují elektroničtí konkurenti, po desítky let bylo posílání novoročních přání neopomenutelným vánočním rituálem pro celé rodiny. Doba se mění, a i když je posílání pohlednic čím dál méně populární a více nákladnou záležitostí, mají i přesto papírová přání stejné kouzlo, jakým plnily poštovní schránky našich předků již v devatenáctém století.

Po peru a papírové podobě vánočního přáníčka už sáhne dnes málokdo; většina lidí na mobilu vyťuká textovou zprávu či obrázek s vánoční tématikou pošlou elektronicky. Přitom tradice vánočních pohlednic je bohatá a rozmanitá a sahá do poloviny devatenáctého století, kdy první vánoční gratulace byly posílány formou dopisnice.