Exkurze Modrá

Ve středu 15. června se sedmáci vydali na exkurzi. Cílem cesty byla Modrá u Velehradu. Nejprve jsme navštívili Živou vodu, kde jsme zhlédli krásnou sbírku ryb a prošli se proskleným tunelem pod vodou. Nejvíce se nám zalíbilo přírodní koupaliště s brouzdalištěm, které jsme s nadšením využili k příjemnému zchlazení. Prohlédli jsme si také pastvinu s pratury. Po krátkém odpočinku jsme zamířili k Archeoskanzenu Modrá. V rámci akce pro školy Týden na Velké Moravě jsme si vyzkoušeli, jak lidé bydleli, co si oblékali, jak se zdobili, co jedli, jak se pekl chleba nebo jaké používali zbraně. Na vlastní kůži jsme zažili pobyt ve škole, kde jsme se dozvěděli od přísného mnicha o vztazích mezi muži a ženami. Poslední zastávkou byla dílna kováře, který v tehdejší době vyráběl zbraně, nářadí, ale také trhal lidem zuby. Brrr! Celou dobu pobytu v Archeoskanzenu nám dělala milou společnost volně se pohybující domácí zvířata. Ke konci jsme ještě měli čas koupit si nějaký suvenýr. Odtud jsem se vydali kolem ohrady areálu k malé zděné rotundě, která stojí blízko originálního místa nálezu jeho základů. Následovala přestávka na pozdní oběd v nedalekém Hotelu Mlýn. Zbývala poslední zastávka dnešní exkurze: Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. O jejím založení a postupných proměnách v průběhu staletí jsme se dozvěděli hodně zajímavostí od pana kaplana, který dnešní exkurzi absolvoval spolu s námi. Exkurze se nám všem moc líbila.