JE VÁŽNÁ HUDBA VÁŽNÁ? aneb BYLI JSME NA KONCERTĚ.

Díky příspěvku diváků loňského Hudebního pikniku a Vánočního koncertu jsme mohli žákům ZUŠ Strání nabídnout za odměnu návštěvu koncertu Filharmonie Bohuslava Martinů v Kongresovém centru ve Zlíně.

Pro mladší děti jsme vybrali program s názvem Českomoravská cesta, která nás provedla časem i krajinou - hudbou významných českých autorů Antonína Dvořáka, Vítěslava Nováka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. K nim se přidal ještě Wofgang Amadeus Mozart, který pochází z Rakouska, ale v Čechách ho milovali a ctili. Na závěr zazněla Vltava Bedřicha Smetany, skladba, která je mezinárodním symbolem naší země. Starší žáci byli svědkem Hudební bitvy. Co mají společného skladatelé tak různorodí, jako Ludwig van Beethoven, Jean Sibelius a John Williams? Každý z nich uměl svou hudbou zvukově znázornit scénické bitvy, ale i především jejich vítězné vyústění. Hlavním exponátem tohoto koncertu je Šárka Bedřicha Smetany, jedna z nejevokativnějších hudebních bitev všech dob. Závěr koncertu naopak určitě potěšil fanoušky Hvězdných válek, na jevišti se objevili i světelné meče a skutečný boj dirigenta a koncertního mistra. Možná někteří žáci uvítali návštěvu koncertu jen kvůli tomu, že jim odpadlo standardní vyučování, ale věříme, že živá hudba celého symfonického orchestru podpořená atmosférou překrásného sálu významné architektky Evy Jiřičné nemohla nechat nikoho chladným, a třeba se někdo z těch zúčastněných 74 dětí stane fanouškem vážné hudby, která ale vůbec není vážná, je plná emocí, umí vyjádřit to, na co slova nestačí.

Foto ve fotogalerii.