KONCERT PRO STRÁNÍ

V pátek 24. listopadu 2023 nám manželé Eva a Thomas Dänemark poskytli mimořádný kulturní zážitek. Pozvali k nám jedinečné umělce a zorganizovali KONCERT PRO STRÁNÍ. Iniciátorkou byla naše rodačka paní Eva Dänemark, která možná překvapila svého manžela Thomase s přáním k narozeninám. Místo drahé kabelky  si přála večer s Adamem Plachetkou a Tomášem Klusem. Dr. Thomas Dänemark jako Generalsekretär Freunde der Wiener Staatsoper, tedy Generální sekretář Přátel Státní opery, dokázal toto přání naplnit. Eva tento dar rozmnožila,  poslala dál a pozvala na koncert straňanské fanoušky. Díky tomu k nám z newyorské Metropolitní opery přijel Adam Plachetka a Tomáš Klus s kapelou zase oželel účast na Českém slavíku.

 
 

Český basbarytonista Adam Plachetka je jedním z nejžádanějších českých operních pěvců. Je jediným českým umělcem, který zpíval v newyorské Metropolitní opeře před dovršením svých třicátých narozenin, a více než deset let je členem Vídeňské státní opery. Pro straňanské publikum si připravil árie z  Figarovy svatba a Dona Giovanniho, ale také muzikálové hity. Publikum dojal árií Kecala z Prodané nevěsty. Tomáš Klus byl gejzírem energie, zazpíval svoje známé i novější hity a famózně improvizoval přímo mezi diváky. Dostal nás svou bezprostředností, živelností a absolutní otevřeností.

Pořadatelé koncertu Eva a Thomas Dänemark a obec Strání se rozhodli věnovat částku 103 000 Kč Základní umělecké škole Strání. Toto nádherné gesto ocenili diváci svým potleskem, cítili jsme vzájemnou podporu, radost a sounáležitost. Tak se z nevšedního dárku pro oslavenkyni stal dar pro naše malé muzikanty.  Přemýšlíme o založení fondu  s cílem pořídit do budoucna koncertní křídlo. Snad se nám to povede.  Chtěla bych poděkovat Evě a Thomasi Dänemark, Obci Strání, organizátorům a všem divákům za velkolepý dar. Budeme se snažit jej dál rozmnožovat a vést naše děti k jedinečnosti a odvaze, aby nám všem dělaly radost.

 
  Obrázky


Tvorba INTERNETOvých stránek