Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vesnický kostel ve Struppenu (německy Dorfkirche Struppen) je původně románský, renesančněbarokně upravovaný vesnický kostelsaské obci Struppen. Nejstarší dochované stavební části (kněžiště, sakristie, vítězný oblouk a jižní portál) pocházejí z poslední třetiny 13. století, první písemná zmínka o kostelu je však až z roku 1354. K zásadním přestavbám došlo kolem roku 1600 (přístavba patrové předsíně) a 1695 (zvýšení věže). V průběhu 17. a 18. století byl postupně obnovován a doplňován interiér kostela. Zatím poslední celková rekonstrukce kostela začala v roce 1978.

Jednolodní sálový kostel zakončuje chórová věž o čtvercovém půdorysu, která přechází v osmistěnnou nástavbu. Patrovou předsíň na jižní stěně zakončuje volutový štít a doplňuje schodišťová věž. Interiér je plochostropý, kněžiště je zaklenuto žebrovou klenbou, sakristie pak klenbou valenou. Na pravé straně vítězného oblouku se nachází novorenesanční kazatelna, vpravo od něj jsou odkryté středověké fresky. Na dvoupatrové dřevěné empoře stojí varhany pocházející patrně z roku 1668, které jsou tak pravděpodobně nejstarší v regionu Saského Švýcarska. Tři ocelové zvony pocházejí z roku 1956.
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Wikifunkce – repozitář kódu
Rytířská stezka pod Velkou Čantoryjí ve Slezských Beskydech

16. března – sobota
PalestinaUSA Humanitární organizace World Central Kitchen doručila lodí do Pásma Gazy první dodávku 200 tun potravin ve snaze odvrátit hrozící hladomor v severní části území.
14. března – čtvrtek
USA Společnost SpaceX poprvé úspěšně poslala svůj nejtěžší a nejsilnější nosič Starship do vesmírného prostoru. Jeho návrat na Zemi se však nezdařil.
12. března – úterý
ČeskoUSA Prezident České republiky Petr Pavel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka bývalému americkému prezidentovi Billu Clintonovi.
Haiti Haitský premiér Ariel Henry rezignoval po vzpouře gangů na svou funkci.
10. března – neděle
USA Na 96. ročníku udílení Oscarů byla cena za nejlepší film udělena životopisu Oppenheimer, za nejlepší herecké výkony byli oceněni Cillian MurphyEmma Stoneová.
9. března – sobota
Česko Česká filmová a televizní akademie na slavnostním ceremoniálu Českého lva 2023 předala ceny. Nejlepším celovečerním filmem se stal Bratři.
IndieČesko Krystyna Pyszková zvítězila v soutěži krásy Miss World v indické Bombaji.
Česko Hana Moučková, starostka České obce sokolské, rezignovala na svou funkci.
7. března – čtvrtek
NATOŠvédsko Švédsko se stalo 32. členem Severoatlantické aliance.
2. března – sobota
USAJordánskoPalestina Americké letectvo zahájilo shozy humanitární pomoci do válkou zničeného Pásma Gazy.
28. února – středa
Česko Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila novelu občanského zákoníku umožňující narovnání některých parametrů stejnopohlavních partnerství.