Aktuality ZŠ

Život na Velké Moravě

Ve středu 10. června 2026 se žáci sedmých ročníků zúčastnili exkurze na Modré. Naší první zastávkou bylo Centrum slováckých tradic, kde nás mile přivítala paní Mimochodková, maminka naší spolužačky. Seznámila nás s procesem pálení ovoce i historií vinařství. Velmi nás zaujala povídáním o velehradském akademickém sochaři Otmaru Olivovi a jeho synu Ondřejovi, jejichž díla Strom poznání a křtitelnici, jsme si zde mohli prohlédnout. Následovala prohlídka suterénu se stovkou vzorků destilátů i vín a návštěva přednáškové síně. V obchůdku regionálních produktů jsme si před odchodem mohli zakoupit nejen perníčky. Děkujeme.

Od dvanácti hodin nás čekal vzdělávacího programu v Archeoskanzenu, který oživuje historii. Díky členům spolku Velkomoravané jsme se setkali nejen s průvodkyní, která nám přiblížila život na Velké Moravě, ale také s duchovním, pekařkou, která nás seznámila s výrobou chleba a placek. V paláci jsme obdivovali a vyzkoušeli zbraně a dozvěděli se hodně zajímavostí o válečnictví. Na závěr jsme si mohli vyzkoušet lukostřelbu, která nás hodně bavila. Ještě nás čekala návštěva Živé vody. Prošli jsme se proskleným tunelem pod hladinou rybníka a v sousedství jsme se vydali stezkou praturů. Domů jsme přijeli kolem páté.

foto

                                                                                                          třídní učitelky 7. ročníků