Nicholas Winton – Síla lidskosti

Vzdělávací pořad o muži, který před začátkem druhé světové války zachránil život 669 dětem z Československa, měli možnost žáci osmého ročníku  zhlédnout ve středu 28. listopadu v brodském kině Máj. Hodinová projekce filmu Síla lidskosti a následná beseda seznámila žáky s touto osobností. O jeho skromnosti vypovídají Wintonova slova: „Jen jsem viděl, k čemu se schyluje, a udělal, co jsem mohl, abych pomohl.“

Nicholas Winton

Nicholas Winton byl britský bankovní makléř. Ať dělal cokoliv, snažil se vždy být dobrým člověkem, pomáhat těm, co to potřebovali a vždy měl dobrou náladu.

Když mu bylo třicet let, jel se svým kamarádem do Prahy. Původní plán byl lyžovat. To se ale změnilo hned, když zjistil, co se v Československu děje. Sudety byly okupovány Němci, on se styděl za to, že jeho vláda tohle povolila podepsáním Mnichovské dohody, a tak se rozhodl co nejvíce pomoci. Jeho kamarád mu nabídl pomoc v převozu dětí. Nicky začal psát dopisy bezpečnějším zemím. Odepsala mu pouze Velká Británie a Švédsko. Požádal tedy rodiny z jeho rodné země, aby si vybrali dítě, popř. sourozence a začal s transporty. Němečtí agenti mu nevěřili a sledovali ho na každém kroku. Vyšlo mu osm transportů - to bylo 669 dětí. Když byl připravený největší devátý, vypukla druhá světová válka a nemohl se uskutečnit. Pak Nicky vstoupil do královského letectva, aby bránil svou vlast. A po válce  o svých činech padesát let mlčel. V roce 1989 našla jeho žena na půdě starý zápisník s výstřižky, záznamy, fotkami a seznamy dětí. Vše se dostalo ven a on mohl potkat zachráněné děti, které doposud žily. Dostal slávu, kterou si zasloužil a dožil se vysokého věku 106 let.

Měli bychom si ho připomínat. Byl to úžasný člověk a dokázal toho hodně. Nyní mu za svůj život vděčí přes 5 000 lidí, počítáme-li rodiny jeho dětí. Měl největší rodinu na světě.

Končitíková Tereza, 8. A