Soutěže


SŠ letecká Kunovice

V úterý 10. ledna 2023 navštívili žáci 7. ročníku SŠ leteckou v Kunovicích. V rámci sdílených dílen měli možnost vyzkoušet si práci v dílnách, simulaci letu, prohlédnout si zblízka letadlo a jeho výrobu i s testováním některých funkcí. Děkujeme za zajímavou návštěvu.

Foto ve fotogalerii.

 
[ 11. ledna 2023 | Autor: Žáci 7. ročníku | celý text... ]
 

Zážitkový program Prevence

Dne 5. 1. 2023 ve čtvrtek se naše třída 7. B s paní učitelkou Mirkou Popelkovou vydala autobusem do Uh. Brodu na střední školu SPŠ OA. U vchodu nás čekala paní učitelka Kadlčková a provedla nás celou školou. 

 
[ 9. ledna 2023 | Autor: Petr Knotek, Pavel Vintr a žáci 7. B | celý text... ]
 

Střední průmyslová škola Uherský Brod

V úterý 6. prosince se naše třída zúčastnila exkurze na Střední průmyslové škole v Uherském Brodě.

Po příchodu na místo nás přivítal pan zástupce ředitele, který nám sdělil informace o škole a seznámil nás s obory, které zde mohou žáci studovat. Po krátké svačinové pauze jsme se vydali na prohlídku školy. Prohlédli jsme si dílny, kde se učí automechanici, obráběči kovů, elektrikáři nebo operátoři logistiky. Nahlédli jsme také do tělocvičny a posilovny.

 
[ 22. prosince 2022 | Autor: Petr Krenek, 9.A | celý text... ]
 

Je to můj život?

Ve středu 14. prosince se žáci 7. A s paní učitelkou Jančovou vydali do SPŠOA v Uh. Brodě. Studentky 3. ročníku oboru sociální činnosti si pro ně připravily zážitkový program s názvem Je to můj život? Po úvodním dramatickém představení se žáci rozdělili do šesti skupin, kde je čekaly miniaktivity s drogovou tematikou. Dále si žáci prošli školu, zůstali v učebně s tablety a nakonec pobyli ve třídě s nemocničními lůžky, figurínami a panenkami, které vykoupali a oblékli. Exkurze se všem moc líbila.

Foto ve fotogalerii.

 
[ 19. prosince 2022 | Autor: Michaela Dzuráková, 7. A | celý text... ]
 

Exkurze Brno

Ráno 13. prosince v 6:45 jsme vyjeli do Brna. Jeli jsme tři třídy (6. A, 6. B a 5. A). Cesta byla dlouhá. Po dvou hodinách jsme dorazili do cíle.

První zastávkou byl Anthropos. Viděli jsme, jak se vyvíjel člověk, a také mamuta v životní velikosti. Druhou zastávkou bylo planetárium. Dozvěděli jsme se hodně informací o různých planetách, hvězdách, souhvězdích a měsících. Třetí zastávkou byla Vida. Tam jsme si vyzkoušeli různé vědecké experimenty. Celou exkurzi jsme zakončili divadlem s fyzikálními pokusy.

Společně prožitý den v Brně se nám hodně líbil a klidně bychom jeli znovu. Na fotografie z naší cesty se můžete podívat zde.

 
[ 15. prosince 2022 | Autor: Mariana Knotková, Ema Hráčková, Nicol Kusendová a Viktorie Hargašová 6. A | celý text... ]
 

Návštěva u seniorů

Ve čtvrtek 8. prosince jsme se vypravili do domu s pečovatelskou službou Strání, abychom zpříjemnili seniorům adventní čas. Žáci šestého ročníku pod vedením paní učitelky Hany Miklášové zahráli a zazpívali písničky nejen s vánoční tématikou. Nakonec přišel i Mikuláš s čertem a anděly a  rozdali ručně vyrobená přáníčka a perníčky. Poděkování si zaslouží paní učitelka Hana Miklášová, která všem seniorům upekla krásné perníčky. Děkujeme také všem žákům, kteří vystupovali.

(foto ve fotogalerii)

 
[ 9. prosince 2022 | Autor: Mgr. Marie Šimková | celý text... ]
 

Sdílené dílny osmáků na SŠ letecké v Kunovicích

Střední školu leteckou v Kunovicích jsme navštívili už loni. V úterý 29. listopadu jsme v osm hodin ráno vyrazili do Kunovic znovu. Po příjezdu na nás čekal před budovou školy v Kunovicích bývalý žák naší školy Josef Končitík. Spolu s ním jsme zamířili do areálu a rozdělili se do tří skupin.

 
[ 8. prosince 2022 | Autor: Mgr. Nikola Jankových, Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

4.B a dopravní hřiště

V pondělí 21. listopadu 2022 konečně nastal den, na který jsme se tolik těšili. Jeli jsme totiž na dopravní hřiště do Uherského Brodu.

 
[ 24. listopadu 2022 | Autor: Mgr. Jarmila Málková | celý text... ]
 

Třídírna odpadů

V pondělí 14. 11. 2022 navštívili žáci 6 tříd třídírnu odpadu ve Květné. S prací při třídění odpadu nás seznámila paní Gabriela Kreneková. Dověděli jsme se, jak správně třídit odpad a lépe se tak starat o naši planetu. Provedla nás celým sběrným dvorem a ukázala nám, kde co vyhodit. Byla to naučná a zajímavá exkurze.

 
[ 16. listopadu 2022 | Autor: Aneta Málková a Nela Straňáková, 6. B | celý text... ]
 

Exkurze na SŠ letecké v Kunovicích

 V úterý 25. října navštívili deváťáci v rámci projektu „Sdílené dílny“ Střední školu leteckou v Kunovicích. Vyjížděli jsme v osm hodin autobusem od školy. Ihned po příjezdu nás mile přivítal sympatický pan učitel.

 
[ 10. listopadu 2022 | Autor: Klára Miklášová, 9. A | celý text... ]
 

4.A na dopravním hřišti

24. října třída 4.A vyrazila na dopravní hřiště do Uherského Brodu. Pan učitel Tomáš Smetana děti zavedl do učebny, kde s nimi probral dopravní značky, chování chodce i cyklisty v provozu, nejrůznější dopravní situace a také křižovatky. 

 
[ 3. listopadu 2022 | Autor: Mgr. Mariana Šmerdová | celý text... ]
 

Exkurze na ČOV

Ve čtvrtek 13. listopadu 2022 se osmáci vydali do Květné. Absolvovali exkurzi v Čistírně odpadních vod a Vodárně v Ořechové. V ČOV jim celý proces čištění podrobně popsal a ukázal pan Štajner. Prohlídku vodárny jsme zahájili u „Cicůrku“, kde na nás čekala paní Breznická. Prohlédli jsme si jímací objekt a následné úpravu pitné vody ve vodárně. Návštěva obou míst nás přiměla zamyslet se nad naším vztahem k této nejvzácnější tekutině. Jak pravdivá jsou slova Benjamina Franklina: „Vodu neoceníme, dokud nám nevyschne studna, a to platí o všem v životě.“

Foto zde.

 
[ 19. října 2022 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Sdílené dílny v COPT Uherský Brod

Ve čtvrtek 6. listopadu 2022 navštívili žáci osmých ročníků v rámci sdílených dílen poprvé Střední školu Centrum odborné přípravy technické v Uherském Brodě. Po uvítání byli rozděleni do tří skupin a přiřazeni vyučujícím, kteří si je odvedli do dílen a odborných učeben.  První skupina byla seznámena s prací na CNC stroji. S pomocí pana učitele si na tomto stroji pak každý sám zkusil vypálit z překližky nožík s vlastním logem. Druhá skupina podobný sklápěcí nožík vyráběla v dílně, kde pracovala se smirkovým papírem a pilkou. Třetí skupina se v počítačové učebně seznámila s programem 3 D tisku. Osmáky čekají celkem tři návštěvy, během kterých si osvojí tyto dovednosti. Návštěva školy se jim líbila a se svými výrobky byli všichni spokojeni.

Foto zde.

 
[ 19. října 2022 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Návštěva uherskohradišťské nemocnice

Ve středu 12. října 2022 jsme se jako budoucí vážní zájemci o studium pečovatelských, zdravotnických nebo lékařských profesí zúčastnili společně s jinými školami v nemocnici v Uherském Hradišti náborové akce pro vážné zájemce o tyto obory.  Na úvod jsme byli seznámeni s pravidly hygieny a dezinfekce a mohli jsme si vyzkoušet, jak správně si máme mýt a čistit svoje ruce a nehty. 

 
[ 13. října 2022 | Autor: Lucie Halodová, Petr Krenek, Alžběta Popelková- 9. A | celý text... ]
 

Habsburská Vídeň

11. října 2022 se žáci 8. a 9. tříd vydali na exkurzi do Vídně, hlavního města Rakouska. Odjížděli jsme v 6:00 hodin od školy. Po příjezdu jsme jako první navštívili zámek Schönbrunn. Pan průvodce nás provedl překrásnými zahradami, kde viděli jsme Neptunovu fontánu a kolonádu Gloriette. Dále nás čekal památník Marie Terezie a Hofburg. 

 
[ 12. října 2022 | Autor: Knotová Tereza a Soňa Matejíková, 8. B | celý text... ]
 

Voda, kam se podíváš

V úterý 27. září 2022 jsme všichni čtvrťáci navštívili čističku odpadních vod, kde jsme viděli, jak se voda z kanalizace promění v čistou vodu. K čističce ve Květné jsme šli pěšky. Pan Steiner nám vyprávěl, jak se nejprve voda v první kádi okysličí a promíchává. V druhé kádi se usazují kaly. Čistá voda pak odtéká do potoka.

Potom jsme se vydali do úpravny pitné vody v Ořechové. Paní Breznická nám vyprávěla, jak se voda z lesního potoka mění na vodu pitnou. Odchycená voda doteče potrubím do úpravny. Nejprve se přefiltruje přes písek. Potom je upravena chlórem a nakonec doteče do domácností naší obce.

Exkurze se mi líbila.

(foto ve fotogalerii)

 
[ 11. října 2022 | Autor: Jan Havlík, 4. B | celý text... ]
 

Exkurze do Brna

Po třech měsících se opět vydáváme na cesty. Na dnešní exkurzi, kterou jsme naplánovali na 29. září 2022, spolu s námi osmáky vyrazili i deváťáci. Od školy jsme odjížděli už před osmou, abychom do Hvězdárny a planetária v Brně přijeli před desátou. Na deset hodin pro nás bylo připraveno představení Cesta za miliardou hvězd 2D. Během hodinového představení jsme se seznámili se způsoby proměřování vesmíru, dozvěděli jsme se o původu známých souhvězdí a jasných hvězd, navštívili jsme místa vzdálená desítky let a také jsme viděli, jak hvězdy vznikají a zanikají.  

 

 
[ 5. října 2022 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Cyklovýlet

Po celkem deštivém víkendu přišlo krásné, slunečné úterý (13.9.), které jsme spolu se žáky devátých tříd využili k cyklovýletu. Již tradičně jsme se přesunuli od školy na Novou horu, odtud do Ořechové a kolem Cicůrku až na Podskalku.

 
[ 14. září 2022 | Autor: Mgr. Libuše Želibabková | celý text... ]
 

Výlet do Brna

Po týdnu jsme opět vyrazili na cesty. Protože jsme v pátém ročníku kvůli distanční výuce ve spojitosti s epidemií nestihli návštěvu Moravského krasu, volba byla jasná. Asi po dvou hodinách zastavil náš autobus na parkovišti ve Skalním mlýně. Odtud jsme se vydali na dvoukilometrovou procházku k Punkevním jeskyním. Po krátkém oddechu jsme zamířili ke vstupu do jeskyně. S panem průvodcem jsme se vydali na hodinovou procházku do mohutných prostor s krápníkovou výzdobou v délce asi 1250 metrů. Někteří návštěvu jeskyně podcenili, a tak museli v podzemních prostorách vydržet při teplotě mínus 8 stupňů Celsia. Ze dna propasti jsme viděli ve výšce skoro 140 metrů můstek nad propastí Macocha. Cestu z jeskyně jsme absolvovali po říčce Punkvě na lodičkách. Zpátky jsme jeli vláčkem. Cesta do Brna nám trvala asi hodinu. Zde jsme se pěšky vydali na Špilberk. Čekala nás komentovaná prohlídka kasemat. Tyto chodby s valenou klenbou v baroku sloužily vojákům. Na věznici byly přestaveny po roce 1783. V první polovině 19. století platily za nejtvrdší věznici v Habsburské monarchii. V rozlehlých chodbách jsme si prohlédli stísněné dřevěné kobky, kde byli v okovech drženi nejtěžší zločinci, fungující mučidla i dlouhé dřevěné pryčny, na nichž spaly desítky vězňů. Ze Špilberku jsme zamířili na nákupy a občerstvení do nákupního centra a pak už hurá domů.

 
[ 2. července 2022 | Autor: Mgr. Petra Popelková, Mgr. Nikola Jankových | celý text... ]
 

Exkurze Modrá

Ve středu 15. června se sedmáci vydali na exkurzi. Cílem cesty byla Modrá u Velehradu. Nejprve jsme navštívili Živou vodu, kde jsme zhlédli krásnou sbírku ryb a prošli se proskleným tunelem pod vodou. Nejvíce se nám zalíbilo přírodní koupaliště s brouzdalištěm, které jsme s nadšením využili k příjemnému zchlazení. Prohlédli jsme si také pastvinu s pratury. Po krátkém odpočinku jsme zamířili k Archeoskanzenu Modrá. V rámci akce pro školy Týden na Velké Moravě jsme si vyzkoušeli, jak lidé bydleli, co si oblékali, jak se zdobili, co jedli, jak se pekl chleba nebo jaké používali zbraně. Na vlastní kůži jsme zažili pobyt ve škole, kde jsme se dozvěděli od přísného mnicha o vztazích mezi muži a ženami. Poslední zastávkou byla dílna kováře, který v tehdejší době vyráběl zbraně, nářadí, ale také trhal lidem zuby. Brrr! Celou dobu pobytu v Archeoskanzenu nám dělala milou společnost volně se pohybující domácí zvířata. Ke konci jsme ještě měli čas koupit si nějaký suvenýr. Odtud jsem se vydali kolem ohrady areálu k malé zděné rotundě, která stojí blízko originálního místa nálezu jeho základů. Následovala přestávka na pozdní oběd v nedalekém Hotelu Mlýn. Zbývala poslední zastávka dnešní exkurze: Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. O jejím založení a postupných proměnách v průběhu staletí jsme se dozvěděli hodně zajímavostí od pana kaplana, který dnešní exkurzi absolvoval spolu s námi. Exkurze se nám všem moc líbila.

 
[ 2. července 2022 | Autor: Matyáš Popelka, 7.A | celý text... ]
 

Výšlap na Vápenky

Výšlap jsme zahájili ráno 23. června. Obloha slibovala pěkný horký den. Šli jsme přes Dolinu, loukou na Kerešovou a dále po Kobelňanské, chodníkem za Kamennou boudou až na Vápenky. Návrat jsme zvolili kolem rybníka Žabka, abychom se ukryli do stínu lesa. Cestou zpět se někteří hoši rozhodli překonat sami sebe a více než půl cesty šli naboso. Byla to příjemná pomyslná tečka za letošní výukou tělesné výchovy. foto

 
[ 28. června 2022 | Autor: Mgr. Libuše Želibabková | celý text... ]
 

Projektový den v muzeu

V pondělí 20.6. třída 3.A vyrazila do Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě na program Putování historií královského města. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o středověkém městě. Ve skupinách jsme skládali puzzle pečeti a plánku města Uherský Brod. Také jsme si vyslechli pověst o Černém Jankovi, který toto město zachránil před obléháním nepřátelských vojsk. Potom jsme měli možnost vyzkoušet si, jaké to asi bylo být středověkým zvědem. Dostali jsme za úkol napsat zprávu tajným písmem a nakreslit plánek města. Protože zvědové pracovali v noci, i my jsme měli úkol ztížený. Pracovali jsme v pološeru, ale vše jsme zvládli. Nakonec jsme si ještě prohlédli nově otevřenou výstavu Krojový bál panenek. Dostali jsme také pracovní list, který jsme společně dokončili další den ve škole. Velké díky patří panu Provodovskému za poutavě připravený program. foto.

 
[ 27. června 2022 | Autor: Mgr. Mariana Šmerdová | celý text... ]
 

Hasičská zbrojnice a hasičská chata

V pondělí 13.června jsme se s třídou 3.A vydali do hasičské zbrojnice. Prohlédli jsme si hasičské auto plné nejrůznějších přístrojů. Děti si také vyzkoušely hasičské helmy. Potom jsme se přemístili na hasičskou chatu, kde jsme si opekli špekáčky a zahráli si různé hry v uvnitř i venku. Moc děkujeme dobrovolným hasičům, panu Guričovi a panu Havlíkovi, kteří nám umožnili podívat se do zbrojnice i na chatu. foto

 
[ 16. června 2022 | Autor: Mgr. Mariana Šmerdová | celý text... ]
 

Přírodovědná exkurze

Žáci 7. ročníku se zúčastnili tradiční přírodovědné exkurze, při které prošli trasu přes Štrbáň k PP Mechnáčky. Cestou se blíže seznámili s místní květenou a zvířenou, ale také s historií využívání krajiny. Nejvíce pozornosti pak bylo věnováno orchidejím, kterých jsme objevili 6 druhů. Doufejme, že pro žáky nebyla exkurze jen chvílí strávenou na čerstvém vzduchu, ale že i přispěla k uvědomění si jedinečnosti a důležitosti zdejší přírody.

Autory fotografií jsou T. Knotová, M. Maslaňak a J. Popelková.

 
[ 14. června 2022 | Autor: Mgr. Eliška Kundratová | celý text... ]
 

Výlet třeťáků a čtvrťáků do Lešné

Včera, 7. června 2022, jsme byli na výletě v ZOO Lešná. V sedm hodin čtyřicet pět minut jsme vyjížděli autobusem od školy a jeli jsme do zlínské zoologické zahrady. V areálu zoologické zahrady  byl i zámek, do kterého jsme šli. Tam na nás čekaly kvízy, šifry a hádanky, které jsme museli vyluštit, abychom se dostali ze zámku ven a měli jsme na to jen čtyřicet pět minut. Pak jsme se šli podívat na rejnoky, které jsme si mohli i pohladit  a nakrmit.  V zoologické zahradě  bylo hodně zvířat, která jsme si mohli prohlédnout. Byli tam například medvědi, sloni, surikaty, opice, papoušci (dokonce jsme viděli i papouščí lásku). Pak jsme se šli najíst a kousek od nás byla nafukovací trampolína a skákací trampolína. Nakonec jsme si šli koupit suvenýry. Já jsem si koupil papouška, který vydává zvuk, hrnek s rejnokem a surikatami a tři magnetky. Autobusem jsme se vrátili domů a už se těším na další výlet. foto.

 
[ 14. června 2022 | Autor: Lubomír Bulejko, III.B | celý text... ]
 

Výlet do ZOO

Poslední květnový den se vydali prvňáčci na svůj první školní výlet do ZOO Lešná. Plni očekávání nasedli v 8 hodin do autobusu. Pan řidič byl sympatický, takže se nám cestovalo dobře.

Protože bylo hezké počasí, ukázala se nám zvířata v celé své kráse. Děti zaujali nejen sloni, lvi, žirafy, jaguáři a medvědi, ale také plameňáci, kteří se od nich nechali dokonce i nakrmit. Velký úspěch měla zátoka rejnoků, protože si je děti mohly pohladit. Ke správnému výletu patří i nakupování suvenýrů. I to si prvňáčci užili. Unavení, ale plni zážitků jsme se vrátili do svých domovů. foto

 
[ 9. června 2022 | Autor: Mgr. Pavla Horňáčková, Mgr. Eva Bruštíková | celý text... ]
 

Sláva, nazdar výletu!

Touto písničkou končil školní výlet 2. tříd. A kdeže to vlastně byli? V hodonínské ZOO, kde děti nejvíce zaujal pavilon opic, šelmy a klokani.  Po obědě pak děti absolvovaly pirátskou plavbu v Přístavišti "U Jezu" na nejkrásnějším úseku řeky Moravy s neporušenou přírodou a jejími meandry. Na pomalované obličeje malých pirátů, hledání pokladu, aktivity a závěrečné předávání kormidelnických  certifikátů se můžete podívat ve fotogalerii.

 
[ 4. června 2022 | Autor: Mgr. V. Zetková a Bc. H. Majorová, Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

5.A a 5.B v Moravském krasu

V pondělí 23. května jsme v půl osmé ráno vyjeli na výlet. Cesta autobusem trvala asi 2 hodiny. První zastávka byla v lanovém centru Velká dohoda. Když jsme tam přišli, viděli jsme obrovské skály a prolézačky. Oblekli jsme si horolezeckou výstroj. U prolézaček na lanech nás čekal průvodce, který nás připnul k jistícímu lanu. Trochu jsme se báli, protože jsme to očekávali mnohem jednodušší, ale nakonec to všichni zvládli. Poté jsme šli na lanovku, která byla 500 metrů dlouhá. Po delším rozhodování šly i naše paní učitelky. Byla to velká legrace. Potkali jsme tam i dva psy, jmenovali se Brock a druhý Messi.

Po svačině jsme vyrazili do Punkevních jeskyní, kde nás zaujaly mohutné stalagmity Trpaslík a Váza. Výklad pana průvodce na lodičkách byl velmi legrační, moc jsme se tam nasmáli. Nakonec jsme vyjeli lanovkou k okraji propasti Macocha, a jak jsme se podívali dolů, tak se holkám udělalo špatně. Následoval rozchod a my hurá na teplé jídlo a suvenýry. Po cestě domů jsme si zpívali a nadšeně povídali. Byl to super den!

Foto.

 
[ 1. června 2022 | Autor: Jan Knotek a Simona Vintrová, 5. A | celý text... ]
 

Exkurze v Brně

Ve středu 25. 5. 2022 se 6. ročník vydal vlakem na exkurzi do Brna. Nejprve jsme navštívili muzeum Anthropos, kde nám ukázali a povyprávěli o vývoji člověka. Zde jsme také zhlédli výstavu o indiánech.

Dále jsme se podívali do planetária, ve kterém byl připraven program Cesta sluneční soustavou. Hvězdnou oblohu a planety jsme tak měli na dosah ruky. Bylo to velmi zajímavé.

Jako poslední byla návštěva VIDA centra, kde na nás čekaly různé vědecké pokusy a výbušná show.

Celý den jsme si užili a všem se to moc líbilo. foto.

 
[ 1. června 2022 | Autor: Popelková Barbora, 6. A | celý text... ]
 

Střední škola letecká Kunovice

V úterý 17. května se sedmáci vydali na exkurzi do Střední školy letecké v Kunovicích. V rámci projektu navštívili sdílené dílny. Na začátku jsme se rozdělili do tří skupin, které se v hodinových blocích vystřídaly na třech pracovištích. Na prvním stanovišti jsme v učebně elektroniky podle návodu spojovali drátky. V dílnách jsme si vyzkoušeli práci s pilníkem, důlčíkem i vrtačkou a vyrobili jsme si hrací kostku. Posledním pracovištěm byla velká hala s letadly, která jsme si mohli prohlédnout zblízka i uvnitř. S pomocí studentů jsme si zkoušeli rozebrat a smontovat brzdu letadla.

Na závěr exkurze jsme navštívili pracoviště, kde se letadla L 410 vyrábějí. Měli jsme možnost vidět celý postup s velmi zajímavým výkladem. Pan inženýr nám dokázal odpovědět na každou naši otázku. Exkurze se nám všem moc líbila.

 
[ 20. května 2022 | Autor: Terka Knotová, Soňa Matejíková, 7.B | celý text... ]
 

Osvětim – svědomí lidstva

Po dlouhé covidové pauze se žáci 9. a 8. ročníku mohli v úterý 10. května opět podívat do polské Osvětimi, kde navštívili obě části Státního muzea - koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim (Auschwitz) a Březinku (Birkenau). foto

Některé jejich postřehy a pocity z navštíveného místa:

Nikdy bych neřekla, že lidé mohli být tak krutí.

Vězni se měli velmi špatně.

Chodili jsme po místech, kde zemřelo tolik lidí…

Doporučuji dalším generacím.

Viděli jsme koberce z lidských vlasů.

Velmi zajímavé a poučné.

Když jsme procházeli kolem spalovacích pecí, šel mi mráz po zádech.

Ta doba byla drsná a nelidská.

Viděli jsme spoustu bot, protéz, kufrů, brýlí a hřebenů. To všechno zůstalo po lidech.

Z celého místa jsem měla respekt.

Stát v plynové komoře byla hrůza.

Nechápu ty, kteří říkají, že to všechno bylo vymyšlené.

 
[ 12. května 2022 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Ukliďme Česko

Naše škola se znovu zapojí v pátek 22. 4. 2022 do akce Ukliďme Česko. Zaměříme se zejména na potoky a potůčky v katastru obce Strání. Každá třída dostane přidělený úsek lokality obce Strání, Květná a společně se pokusíme posbírat odpadky a vyčistit kus krásné přírody. Motivujte i vy Vaše děti, vhodně je oblečte (můžete zvolit hnědé či zelené doplňky) a nachystejte jim starou igelitku a pokud můžete i rukavice. Pytle i rukavice pro ty, kteří nebudou mít zajistí škola. Pokud se budete chtít také zapojit, uvítáme Vaši pomoc.

 
[ 20. dubna 2022 | Autor: Mgr. Marie Šimková | celý text... ]
 

Zoo Zlín

Po covidové pauze mohli šesťáci opět zavítat do ZOO v Lešné! Na čtvrteční dopoledne pro ně byl připraven program s názvem Afrika. Dozvěděli se zajímavé informace o žirafách, supech, hyenách, slonech a jiných zvířatech z tohoto teplého kontinentu. Po programu následovala prohlídka celé zahrady, která končila u oblíbených rejnoků. Více ve fotogalerii.

 
[ 21. března 2022 | Autor: Mgr. Jana Jančová, Mgr. Miroslava Popelková | celý text... ]
 

Exkurze 7. A na statek

Protože v pracovních činnostech probíráme chovatelství, zajistil nám spolužák Jirka exkurzi na straňanský statek.

Byli jsme se podívat za krávami, čuníky a králíky, dokonce jsme si je pohladili. Kolem běhala také koťata. Srandovní věc se stala naší spolužačce, které krávy olízaly ruku.
Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, třeba kde se dá koupit tele. Viděli jsme i stroj na úpravu kopyt.
Na statku se nám líbilo a moc jsme si to užili, jak můžete vidět ve fotogalerii.

 
[ 3. února 2022 | Autor: Denisa Macíčková a Eliška Popelková, 7. A | celý text... ]
 

Deváťáci na exkurzích

V rámci volby povolání navštívili naši deváťáci 25. ledna 2022 SŠ leteckou v Kunovicích. Zde si prohlédli výrobní halu, ve školních dílnách si vyrobili stojánek s letadýlkem a také si na leteckém simulátoru vyzkoušeli létání.

Ve čtvrtek 27. ledna 2022 navštívili SPŠ OA v Uherském Brodě, kde se dozvěděli, jaké učební a maturitní obory škola nabízí a jaké je pak uplatnění absolventů na trhu práce. Prohlédli si budovu školy, učebny a dílny, kde mohli sledovat výuku a práci žáků. Foto zde.

 
[ 31. ledna 2022 | Autor: Mgr. Marie Zetková | celý text... ]
 

Vodohospodářská exkurze 8. A

V minulém týdnu se žáci 8. ročníku zúčastnili exkurze na vodohospodářské objekty v Květné. Podívali se, odkud se jímá voda a zjistili, jak se musí upravit, aby byla pitná. Víte, že objem vody v koupališti by vydržel zásobovat Strání dva dny? Následně jsme se přesunuli na čistírnu odpadních vod. To, jakými procesy musí voda projít, aby bylo možné ji v co nejlepší kvalitě zase vrátit zpět do vodního toku, bylo pro mnohé žáky překvapením.

Děkujeme pracovníkům úpravny vody a ČOV za čas, který si na nás udělali.

Fotky ve fotogalerii

 
[ 14. října 2021 | Autor: Mgr. Ing. Eliška Kundratová | celý text... ]
 

Na exkurzi v Obecním úřadu Strání

    Ve středu 13.10.2021 se žáci III.B vydali na exkurzi do Obecního úřadu ve Strání.

Celým obecním úřadem nás provázela paní Ing. Michaela Luzarová, která nám dovolila nahlédnout do jednotlivých kanceláří. Tam nás také mile přivítaly všechny zaměstnankyně obecního úřadu, které ochotně vysvětlovaly dětem, co mají na starosti. Dokonce si žáci mohli vyzkoušet nanečisto i hlášení do místního rozhlasu, z čehož byli velmi nadšení. V zasedacím sále nejdřív dostali čaj a pak se jim věnoval i pan starosta Antonín Popelka, který jim pověděl zajímavosti o Strání a plánech obce, které jistě přispějí ke spokojenosti občanů. Další zajímavosti jim ukázala paní matrikářka Ing. Dagmar Nováková, která jim umožnila prohlédnout si matriční knihy. Děti nejvíc zaujaly zápisy o vítání občánků, kde se mnozí z nich i našli. Nakonec ještě dostali omalovánky a sladkosti. Exkurze se jim velice líbila.

    Děkujeme všem zaměstnancům obecního úřadu za vstřícnost a milé přijetí a přejeme jim hodně zdaru a spokojených občanů.

 
[ 14. října 2021 | Autor: Mgr. Jarmila Málková | celý text... ]
 

Návštěva vodárny a čistírny odpadních vod ve Květné

V úterý 5. 10. 2021 třída 4. A navštívila vodárnu v Ořechové. Zajímavé informace o tom, jak se upravuje pitná voda pro obec Strání - Květnou, nám předala paní Ing. Radka Breznická. Společně jsme zavítali i ke Sviňárském toku (kousek nad „Cicůrkem“). Zde jsme viděli odběrné místo vody zásobující obec Strání. Odsud jsme se vydali směrem k hranici se Slovenskem k budově čistírny odpadních vod. Tímto objektem nás provedl pan Guriča. Vysvětlil nám, co všechno se děje s použitou vodou, která odchází z našich domácností. Protože nám počasí přálo, zpáteční cestu do školy jsme spojili s příjemnou procházkou (viz fotogalerie).

Za veškeré předané informace, ochotu a věnovaný čas zaměstnancům vodního hospodářství ve Strání děkujeme.

Fotky ve fotogalerii. 

 
[ 7. října 2021 | Autor: Mgr. Zdenka Davidová | celý text... ]
 

Školní družina v KOVOZOO

Ve čtvrtek 10. června navštívily děti ze školní družiny KOVOZOO ve Starém Městě.

Cílem projektového dne bylo ukázat malým návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat věci, které jsou nejen krásné a zajímavé, ale i užitečné. Snažili jsme se spojit ponaučení se zábavou a zážitky. Na to, jak se akce vydařila, se můžete podívat ve fotogalerii

 
[ 16. června 2021 | Autor: Marcela Hupková, vychovatelka ŠD a Helena Majorová, asistentka pedagoga | celý text... ]
 

Přírodopisná exkurze 7. ročníku

Žáci 7. třídy se v rámci přírodopisu vydali na exkurzi na místní květnaté louky, aby si rozšířili své botanické znalosti. Prošli trasu od školy přes Štrbáň do PP Mechnáčky, na které kromě běžných lučních rostlin viděli také např. kriticky ohrožený hrachor panonský nebo několik druhů vzácných orchidejí. Dozvěděli se i něco o okolní krajině a o tom, jak ji člověk ovlivňuje.

 
[ 14. června 2021 | Autor: Mgr. Ing. Eliška Kundratová | celý text... ]
 

6. A NA EXKURZI V BRNĚ

Ve čtvrtek 12. 12. 2019 jsme brzy ráno vyjeli do Brna. Navštívili jsme Technické muzeum, kde jsme se nejprve ponořili do nejrůznějších experimentů vycházejících ze zákonů fyziky, poté jsme si prohlédli další části expozic. Během poledne jsme se přesunuli do planetária, díky němuž jsme absolvovali výpravu do vesmíru, prohlédli si hvězdnou oblohu a pronikli do tajů Sluneční soustavy. Poslední zastávkou byl Pavilon Anthropos. Průvodkyně nám rozšířila vědomosti o vzniku a vývoji člověka, čímž jsme uzavřeli naše dějepisné povídání o pravěku.

 
[ 13. prosince 2019 | Autor: Mgr. Marie Pavlušová | celý text... ]
 

Cyklovýlet

V úterý 15. 10. 2019 absolvovali žáci devátého ročníku opět cyklistický výlet. Vyrazili jsme od školy hned po obědě. Okruh škola – Cicůrek – Podskalka – Kamenná búda – Hrabina – Žabka – škola zvládli všichni bez větších obtíží. Na cestu nám svítilo sluníčko, nevadil ani silnější vítr. Díky pěknému počasí jsme si užili spoustu pěkných výhledů. Pochvala patří všem, kdo se výletu zúčastnili, byli moc šikovní.

 
[ 18. října 2019 | Autor: Mgr. Libuše Želibabková | celý text... ]
 

Exkurze III. B v Obecním úřadě Strání

    Ve čtvrtek 3.10.2019 jsme se plni očekávání vydali do Obecního úřadu Strání.

    Sotva jsme tam dorazili, hned u vchodu nás uvítala Ing. Eliška Málková, která se nás ujala a provedla nás pěkně  opravenou budovou a celou dobu se nám věnovala. Vysvětlila nám, jaké záležitosti zde občané vyřizují a co mají jednotliví zaměstnanci na starosti. Poštěstilo se nám i nachomýtnout se při hlášení obecního rozhlasu.

 
[ 8. října 2019 | Autor: Mgr. Jarmila Málková a žáci III. B | celý text... ]
 

Sedmáci navštívili Modrou

V pátek 20. září se žáci sedmých ročníků vydali do obce Modrá. Kombinací individuální a komentované prohlídky si prošli areál Živé vody. Největším vizuálním zážitkem byl bezesporu tunel nabízející pohled na sladkovodní ryby. Druhá část exkurze se odehrála v přilehlém archeoskanzenu. Prostřednictvím dvouapůlhodinového programu si žáci mohli přiblížit život lidí na Velké Moravě. Současně si osahali řadu dobových exponátů, vyzkoušeli střelbu lukem, ochutnali placky a na vlastní oči viděli práci hrnčíře. K tomu všemu přálo slunečné, i když zrána chladnější počasí!

 
[ 25. září 2019 | Autor: Mgr. Marie Pavlušová | celý text... ]
 

Habsburská Vídeň

Ve středu 18. září 2019 se 8. a 9. ročník vydal na poznávací exkurzi do hlavního města Rakouska, do Vídně. Odjížděli jsme v šest hodin ráno od školy. V autobuse s námi jel náš průvodce pan Kočí, který nás informoval o průběhu celého dne.

Jako první jsme zavítali k zámku Schönbrunn, procházeli jsme se mezi zámeckými zahradami až ke kolonádě Gloriette a kochali se krásným výhledem u Neptunovy fontány.

Dále naše kroky směřovaly do centra města k Hofburgu a chrámu sv. Štěpána. Poté pan Kočí vyhlásil „indi-vindi“ a tak jsme se rozprchli do uliček mezi davy lidí. Pak jsme se dostali až k památníku Alžběty Bavorské v růžové zahradě, odkud naše cesta pokračovala k zábavnému parku Prater. Viděli jsme tam obří vídeňské kolo Wiener Riesenrad s průměrem 61 metrů a mohli jsme vyzkoušet mnoho dalších adrenalinových atrakcí.

Po našem celodenním výletu jsme se všichni v pořádku a plní zážitků vrátili domů. Výlet se nám moc líbil!

                          žákyně 9.B: Diana Vintrová, Adéla Miklášová

 
[ 20. září 2019 | Autor: Mgr. Bc. Miroslava Popelková | celý text... ]
 

Sláva, nazdar výletu!

Letos jsme jeli na výlet 4. června 2019, a to ve stejné sestavě jako do plavání, tj. prváci a druháci dohromady. Naším cílem byl Ranč Kostelany.

    Hned po příjezdu jsme z tribuny obdivovali umění ovládat koně a pozorovat, co všechno se koně dokážou naučit. Poté jsme se stěhovali na různá stanoviště, kde nás kovbojové a indiánka seznámili s různými věcmi, které běžně používali. Zkusili jsme chytat (dřevěné) tele lasem, házet oštěpem, tomahavkem a trefovali jsme se vyřezanému kovboji míčkem přímo do pusy. Také se každý z nás projel na koni!  Během přestávky jsme si opekli špekáčky a koupili jsme si suvenýry. Dál následovaly ukázky zacházení s kolty a lasem a na závěr jsme zhlédli  westernové divadlo.

    Horkem zmožení, ale spokojení a plní zážitků jsme se vrátili domů.

 
[ 12. června 2019 | Autor: Mgr. Jarmila Málková | celý text... ]
 

Školní výlet 8. ročník

Na konci května jsme se vydali vlakem za outdoorovým dobrodružstvím do Křižanova na Vysočině.

Jak se nám podařilo jednotlivé aktivity zvládnout, můžete vidět na fotografiích.

 
[ 12. června 2019 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Geologická exkurze

V pátek se naše škola zapojila do projektu Evropské unie, který se snaží zvýšit podvědomí žáků o geologii a pedologii. Nejprve si žáci během přednášky zopakovali základní pojmy týkající se neživé přírody, vymysleli projekt rekultivace starých opuštěných lomů, který si museli obhájit a nakonec vyšli do přírody, kde plnili praktické úkoly a mohli tak  získané znalosti uvést do praxe. 

 
[ 10. června 2019 | Autor: Mgr. Petra Stupková | celý text... ]
 

Školní výlet 7. ročník - Mikulov

Ve středu 5.6.2019 žáci sedmého ročníku poznávali krásy Pálavy. Navštívili vápencovou jeskyni Na Turoldu, krásné město Mikulov a nakonec výlet zakončili výšlapem na Děvičky, který byl kvůli velmi teplému počasí zkrácen pouze na cca 4 km, ale díky krásnému počasí nám Děvičky poskytly krásná panoramata na celý kraj. 

 
[ 10. června 2019 | Autor: Mgr. Petra Stupková | celý text... ]
 

Školní výlet 9. ročník

Poslední květnový týden se uskutečnil náš poslední výlet deváťáků. Tentokrát jsme se vydali pěšky na Lopeník. Cílem výletu bylo poznání okolní krásy přírody, ale hlavně také turistická a zároveň i geologická exkurze. I přestože nám počasí moc nepřálo, jsme se druhý den vydali na Zatopený lom nedaleko motorestu Rasová. Ve volném čase jsme ve společenské místnosti hráli hry a jako bonus byla pro nás nachystaná stezka odvahy. Za 3 dny jsme ušli kolem 35 kilometrů. Náš poslední výlet jsme si velmi užili a odnesli jsme si spoustu nezapomenutelných zážitků.

 
[ 6. června 2019 | Autor: Petra Tinková, 9.B | celý text... ]
 

Druháci u hasičů v Uherském Brodě

Na úterý 30. května 2019 jsme se nesmírně těšili, neboť  jsme byli pozvaní k profesionálním hasičům v Uherském Brodě. Ti nás přivítali  jako staré známé, jelikož  už nám o různých nebezpečných situacích, ve kterých bychom se mohli ocitnout, vyprávěli v naší škole už na podzim a radili nám, jak se při nich máme zachovat.

 
[ 3. června 2019 | Autor: Mgr. Jarmila Málková, Mgr. Radka Popelková | celý text... ]
 

Školní výlet MACOCHA – 5. ročník

Přiblížil se konec školního roku a s ním i náš dlouho očekávaný školní výlet na Macochu. Po příjezdu jsme si prohlédli propast z horního i dolního můstku a pak jsme nastoupili na lanovku, která nás zavezla k Punkevním jeskyním.

Součástí prohlídky byla také plavba na loďkách obohacená o výklad kapitána, který pobavil dospělé i děti. Po prohlídce přišel čas svačiny a poté – posilněni dobrým jídlem – vzaly děti útokem obchody.

I přes náročnou cestu, která byla hodně dlouhá, jsme si odvezli spoustu hezkých zážitků.

 
[ 3. června 2019 | Autor: Mgr. Veronika Zetková | celý text... ]
 

HiTech centrum

Pátá třída podnikla 24. května 2019 exkurzi do HI–TECH CENTRA SPŠOA Uh. Brod.

Děti byly rozděleny do dvou skupin a plnily různé úkoly. Pomocí tabletů hledaly QR kódy, zkoušely si práci s termo kamerou nebo sestavovaly jednoduché i složitější elektrické obvody.

Všechny činnosti děti velmi bavily, nejpopulárnější byly ale jednoznačně hry na herní konzoli X-Box, které si mohly zahrát.

Na závěr exkurze nás čekalo ještě poslední příjemné překvapení v podobě 3D kina.

 
[ 3. června 2019 | Autor: Mgr. Veronika Zetková | celý text... ]
 

Vápenky

Plánovaný výšlap na Vápenky pro 8. a 9. ročník, který se uskutečňuje v rámci TV, provázela letos nepřízeň počasí. Po dvou odkladech se ale plán povedlo zrealizovat. Cestu nám mírně komplikovalo bláto, v některých místech jsme šli se zátěží na botách. Bylo však teplo a hezky, les po deštích voněl, všechno kolem kvetlo. Probíhající srny byly příjemným zpestřením. Dobrá nálada nám vydržela celou dobu. Pro některé žáky byla taková turistická vycházka nezvyklá, fenomén nedostatku pohybu v rodinách se nevyhýbá ani Strání s nádhernou okolní krajinou, což je velká škoda. Všechny žáky, kteří výšlap zvládli, tímto velmi chválím a doufám, že alespoň někteří v toulkách přírodou najdou potěšení.

 
[ 23. května 2019 | Autor: Mgr. Libuše Želibabková | celý text... ]
 

Školní výlet 4. ročník - Lednice

Dne 15. května vyjely děti 4. tříd na školní výlet do Lednice. Nejprve navštívily skleník a zámecký park, potom následovala prohlídka samotného zámku. Dalším cílem výletu byl 60 metrů vysoký Minaret, ke kterému je dopravila loď. Někteří odvážlivci zdolali všech 302 schodů a odměnou jim byl pohádkový výhled. 

Přestože bylo chladnější počasí, výlet si čtvrťáci užili, o čemž svědčí i fotografie ve fotogalerii.

 
[ 22. května 2019 | Autor: Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Dějepisná exkurze

V brzkých ranních hodinách 16. května jsme my, deváťáci, a část osmáků vyjeli do Polska.

V první části dne jsme navštívili koncentrační tábor Auschwitz – Birkenau. Viděli jsme, jak zde lidé za druhé světové války přežívali i umírali. Naše pocity byly velmi smíšené a běhal nám mráz po zádech.

Odpoledne jsme přejeli do Krakova, kterým protéká široká řeka Visla. Navštívili jsme hrad a zámek Wawel, Krakovskou katedrálu a Jagellonskou univerzitu. Hodné paní učitelky nám dovolily rozchod na největším krakovském náměstí, který jsme využili k návštěvě kaváren a obchodů.

Návštěva Polska se nám velmi líbila. Děkujeme panu průvodci za načerpání nových informací a paní učitelce Jančové za organizaci této exkurze.

 
[ 21. května 2019 | Autor: žáci 9. ročníku | celý text... ]
 

Návštěva ČOV a úpravny vody

V rámci všeobecných informací o naší obci a znalostí o vodě navštívili žáci čtvrtých a osmých tříd čističku odpadních vod a úpravnu vody ve Květné. Dozvěděli se spoustu nových informací o způsobu úpravy vody k pití, statistiky spotřeby vody v naší obci, jakož i o tom, co se děje s vodou po jejím použití na čističce. Žákům se exkurze líbila. Velké poděkování patří panu Guričovi a paní Breznické, kteří žáky těmito zařízeními provedli.

 
[ 17. dubna 2019 | celý text... ]
 

Po stopách Komenského

Kdo by neznal J. A. Komenského? My jsme měli možnost dozvědět se o jeho životě a působení ještě podrobněji.

Naše třída navštívila v úterý 26. 3. 2019 Muzeum J. A. Komenského v Uh. Brodě, kde jsme se zúčastnili zážitkového programu ,,Po stopách Komenského.´´

Do programu jsme se i aktivně zapojovali, když jsme plnili jednotlivé úkoly. Více si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

 

 
[ 29. března 2019 | Autor: Mgr. Veronika Zetková | celý text... ]
 

Lyžařský kurz

Už dva týdny jsme se hrozně těšili! A v pondělí 11. února 2019 v 7:00 jsme konečně odjeli na lyžařský výcvikový kurz do SKI areálu u Sachovy studánky na Horní Bečvě. Po příjezdu jsme se rozdělili do pokojů a vyrazili na svah. Tam následovalo další rozdělení do skupin a pak už jen lyžování a lyžování po následující dva dny. Ve středu odpoledne jsme šli na vycházku do okolí, kde jsme se vydováděli při koulování, klouzání po ledu a stavění nádherných sněhuláků. Čtvrteční den byl velmi hravý a náročný. Dopoledne jsme cvičili a hráli různé hry na sněhu a pak nás čekaly závody. Večer byla diskotéka, kterou jsme si neskutečně užili. Na lyžák nám zůstanou nejkrásnější vzpomínky, na které nikdy nezapomeneme.

 
[ 18. února 2019 | Autor: žáci 7. ročníku | celý text... ]
 

Lyžařský výcvik 4. a 5. tříd ve Štrbáni

Po dvouleté pauze se nám díky příznivým sněhovým podmínkám ve Strání podařilo uskutečnit lyžařský kurz pro 4. a 5. třídy naší školy.

 
[ 21. ledna 2019 | Autor: Mgr. Radka Popelková | celý text... ]
 

VIDA - Titanic

 V úterý 11. prosince 2018 jely osmé a deváté ročníky na exkurzi do VIDA centra a na výstavu Titanic do Brna...

 
[ 13. prosince 2018 | Autor: Miklášová Adéla, Vintrová Diana, 8.B | celý text... ]
 

Cyklovýlet žáků 9. ročníku

Za krásného podzimního počasí se nám podařilo opět uskutečnit cyklovýlet žáků devátého ročníku. Trasa vedla stejně jako vloni po polní cestě do Květné, poté přes Ořechovou až na Podskalku, kde byla malá svačinová pauza. Odsud jsme po lesní cestě vystoupali na Kobelňanskou, kolem Kamenné búdy až na Hrabinu a zpět jsme se vrátili kolem rybníku přes Uhliska a Podsedky. Letos se nám sice trochu lepila smůla na paty (jeden pád, jedna ulomená přehazovačka a tři defekty), ale žáci přijeli domů spokojeni a příjemně unaveni.

 
[ 11. října 2018 | Autor: Mgr. Libuše Želibabková | celý text... ]
 

Archeoskanzen Modrá, Živá voda

Žáci 7. ročníku navštívili v pondělí 17. 9. 2018 Archeoskanzen Modrá, který představuje velkomoravské opevněné sídliště středního Pomoraví. Žáci absolvovali výukový program, kde se seznámili s životem na Velké Moravě. Součástí programu byla také ochutnávka tradičních dobových placek, lukostřelba a ukázka výroby keramiky na nožním kruhu. Poté absolvovali Botanickou a sladkovodní expozici Živá voda, kde se dovědeli o živočiších a rostlinách našich vod. Fotky zde

 
[ 18. září 2018 | Autor: Petra Stupková, Klára Jakešová | celý text... ]
 

Školní výlet 7. ročník

V pátek ráno 15. června 2018 se zúčastnil celý 7. ročník turistické vycházky na velkou Javořinu. Start byl v ulici Ořechová a vydali jsme se lesem po cestě směrem ke Kobelné. Cestou jsme si povídali a kochali se krásou přírody. Na různých místech jsme se zastavili, posvačili, odpočinuli jsme, nabrali novou energii a šli dál. Po zdolání strmého kopce jsme se konečně dostali do cíle. Prohlédli jsme si vysílač Javořina a poté následovala cesta do Holubyho chaty, kde jsme si všichni vychutnali výborný oběd. Cesta tam i zpět byla dlouhá, místy náročná, ale všichni jsme ji zdolali. Výlet se nám líbil, bylo příjemné počasí a šly s námi skvělé paní učitelky.

 
[ 20. června 2018 | Autor: Diana Vintrová, Adéla Miklášová, 7.B | celý text... ]
 

Školní výlet 9. ročník

Ve čtvrtek 14.6.2018 vyrazila naše třída 9.A na turistický výlet na Lopeník. Bylo trochu zamračeno, ale riskli jsme to. Vyrazili jsme o půl deváté  ze Květné loukami na Janáčkovu kyselku, kde jsme si na chvilku odpočinuli, a pak jsme pokračovali po „zelené“ až k hranici se Slovenskem. Výšlap po hranici do strmého kopce byl dost náročný, ale odměnou nám byla lopenická rozhledna. Pak jsme sešli do Lopeníckého sedla a v jednu hodinu jsme byli v cíli – na chatě Arnice. Tam jsme se bavili, hráli společenské hry a večer poseděli u táboráku. Druhý den jsme se po „červené“ přes Studený vrch vrátili domů. Dorazili jsme sice unaveni, ale plní zážitků.

 
[ 20. června 2018 | Autor: Nikol Havlíková, Kateřina Havlíková 9.A | celý text... ]
 

Školní výlet 2. ročník

Koncem května se druháci vydali na školní výlet. Ve skanzenu ve Strážnici poznali život, práci i zábavu lidí v minulosti. V Hodoníně se z dětí stali piráti a pod vedením kapitána Černovouse našli ukrytý poklad. Vydařený výlet se všem dětem líbil. Viz foto ve fotogalerii.

 
[ 19. června 2018 | Autor: Mgr. Pavla Horňáčková, Mgr. Eva Bruštíková | celý text... ]
 

Školní výlet 5. ročník

Letošní školní výlet si užili také žáci 5. ročníku. Nejdříve navštívili letiště Tuřany v Brně, kde byli seznámeni s prací psovodů a také si prohlédli záchranářské vrtulníky. Zajímavou podívanou byl start jednoho z vrtulníků a start a přistávání letadla. Odsud přejeli do lanového parku a svůj výlet zakončili vyhlídkou na propast Macochu a prohlídkou Punkevních jeskyní. Všem se výlet moc líbil a nikomu nevadilo brzké vstávání a pozdější návrat.

 
[ 18. června 2018 | Autor: Mgr. Libuše Želibabková, Mgr. Zdenka Davidová | celý text... ]
 

Školní výlet 3. ročník

Ve středu 13. 6. 2018 vyjeli žáci třetích tříd na svůj školní výlet. Jejich cílem byl hrad Buchlov a zámek v Buchlovicích. Další zajímavostí byla návštěva záchranné stanice volně žijících zvířat. Radost dětem udělala i prodejní výstava fuchsií. Foto ve fotogalerii.

 
[ 18. června 2018 | Autor: Mgr. Alena Žďárská, Mgr. Věra Zetková | celý text... ]
 

Školní výlet Křižanov

V pondělí 4. 6. 2018 se celý 8. ročník vydal na výlet do Křižanova. Po dlouhé cestě autobusem jsme přijeli na místo. První pocity byly smíšené. Chatky se nám moc nelíbily, ale areál se naopak líbil moc. Když jsme se ubytovali a poobědvali, začínal nám program. Byly nám přiděleny velmi milé instruktorky, které jsme si hned oblíbili. První den pro nás vymyslely projížďku na raftech a aquazorbing, na který šli jen ti nejodvážnější z nás. Druhý den nás čekal paintball, který jsme si všichni moc užili. Stejně tak, jsme měli radost i z lanového centra. Vyzkoušeli jsme si i lukostřelbu a byla u toho vážně zábava. Po večerech jsme dělali s instruktorkami různé hry a aktivity, například bungee-running a míčové hry. V úterý večer jsme si opékali špekáčky. Ve středu nám tento relax skončil. Po ukončení pokojů a po jídle jsme museli Křižanov opustit, ale vzpomínky nám zůstanou v hlavách ještě dlouho a zážitky si budeme vyprávět minimálně do dalšího výletu.

 
[ 15. června 2018 | Autor: Kristýna Dzuráková 8.B | celý text... ]
 

Výlet našich prvňáčků

Konečně jsme se dočkali!

    Ve čtvrtek 31. května 2018 nastal ten vytoužený den, kdy jsme se vypravili na náš první společný výlet do Lešné. Cesta příjemně ubíhala a než jsme se nadáli, dorazili jsme do cíle.

    Po vydatné svačině jsme obdivovali krásný interiér zámku Lešná, kde nám zpříjemnila prohlídku Anetka Málková svou hrou na cemballo a mohli jsme se vydat za zvířaty. Líbili se nám sloni, surikaty, klokani, lev, lachtani, krokodýl, hroznýš a všechna ostatní zvířata. Po krátkém odpočinku u průlezek jsme vyrazili na cestu vláčkem, který nás zavezl k rejnokům. Nejvíc se nám líbilo, že jsme si je mohli pohladit. Škoda, že jsme si nemohli pohladit i lachtany.

    V úmorném vedru nás osvěžila ledová tříšť a unavení, ale spokojení jsem se vydali na cestu domů.

 
[ 7. června 2018 | Autor: Mgr. Jarmila Málková a Mgr. Radka Popelková | celý text... ]
 

Výlet Lednice 4.třída

Poslední den měsíce května jsme si naplánovali výlet do Lednice. Po příjezdu jsme nejprve absolvovali prohlídku zámku. Poté jsme se prošli rozkvetlou zámeckou zahradou. Následovala procházka k Minaretu, kde se většina dětí rozhodla, že zdolá 302 schodů a vystoupá až do horní věže Minaretu. Po svačině jsme se nalodili na loďku, která nás zavezla zpátky k zámku. Počasí nám celou dobu přálo, tak jsme si užili skutečně krásný výlet.

 
[ 7. června 2018 | Autor: Mgr. Veronika Zetková | celý text... ]
 

Školní výlet 6. ročníku

V úterý 29.5.2018 jeli žáci 6. ročníku na výlet do Rožnova pod Radhoštěm, kde navštívili Valašské muzeum a na Pustevny, kde obdivovali valašskou architekturu. Bohužel nám na Pustevnách nepřálo počasí a proto jsme se nemohli vydat k legendární soše Radegasta a ke kostelíku na Radhošti. Na cestě zpátky jsme se stavili na krátkou procházku po luhačovické kolonádě.

Jak si to užila 6.B se můžete podívat v krátkém videu: https://youtu.be/3Mj5CHwqJDk

 
[ 31. května 2018 | Autor: Mgr. Petra Stupková | celý text... ]
 

Botanická exkurze - vstavačovité

Jako každý rok se žáci sedmého ročníku vydali poznávat krásu našich orchidejovových luk, na kterých mohli vidět kvetoucí vstavač majový, vstavač kukakačka, vstavač mužský, bradáček vejčitý, okrotici bílou, vstavač bledý a také nádherný, velmi vzácný tořič čmelákovitý. Mimo orchideje se žáci seznámili také s krásným, vzácným a velmi nenápadným kosatcem trávolistým. Součástí exkurze bylo také poznávání běžně rostoucích rostlin. Mnoho žáků se dostalo i na místa, na kterých byli poprvé v životě a poznali tak i své blízké okolí.  Fotky zde.

 
[ 23. května 2018 | Autor: Mgr. Petra Stupková | celý text... ]
 

6.B přespala jednu noc ve škole

Žáci 6.B přespali jednu noc z 16.5 na 17.5 ve škole. Krátkou ukázku toho, co jsme dělali a jak jsme si to užili, můžete zhlédnout v následujícím videu. 

https://youtu.be/9uog1LFhnQQ 

 
[ 20. května 2018 | Autor: Mgr. Petra Stupková | celý text... ]
 

Zoo Lešná

Ve čtvrtek 19.4.2018 navštívili žáci 6. ročníku jedno z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších míst na Moravě – Zoo Lešná. Vydali se slečnou průvodkyní do africké savany, kde blíže poznali život slonů, hyen, žiraf a dalších obyvatel africké savany.

 
[ 26. dubna 2018 | Autor: Mgr. Petra Stupková | celý text... ]
 

Vápenky

Nejpřirozenějším pohybem je pro člověka chůze, proto se ve středu 18. 4. 2018 vydalo 58 žáků z osmých a devátých tříd v rámci tělesné výchovy a míčových her na turistický výšlap na Vápenky. Pod vedením tří vyučujících vyšli za velmi pěkného počasí cca ve třináct hodin ze školy.  Trasa vedla přes Dolinu na Kobelňanskou a průsekem od Kamenné búdy až na bývalé koupaliště na Vápenkách. Zpět se vraceli částečně stejnou cestou, jejíž závěr ale vedl kolem rybníka. Až na pár puchýřů zvládli všichni cestu bez problémů a vrátili se příjemně unavení.

 
[ 23. dubna 2018 | Autor: Mgr. Libuše Želibabková | celý text... ]
 

Deváťáci na exkurzích

V rámci volby budoucího povolání navštívili naši žáci 9.A v pátek 13. října Moravské sklárny Květná. Viděli zde namáhavou práci a zručnost našich sklářů i ostatních zaměstnanců skláren, bez kterých by nevznikly tak krásné skleničky, džbány, štamprlky,... 

 
[ 24. října 2017 | Autor: Mgr. Marie Zetková | celý text... ]
 

Sedmáci na Modré

Po propršeném úterý se žáci sedmého ročníku ve středu vydali na exkurzi do Modré u Velehradu. Nejprve navštívili Archeoskanzen, kde na ně čekal dvouhodinový program o životě Slovanů, potom Živou vodu, kde se seznámili se sladkovodním životem řeky Moravy. Příjemné slunečné dopoledne je zachyceno na fotografiích.  

 
[ 5. října 2017 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Cyklovýlet žáků 9. ročníku

Pěkné podzimní počasí láká k vyjížďkám na kole. Zlákat se nechalo také 29 žáků z deváté třídy. Za doprovodu tří vyučujících vyrazili deváťáci 14.9.2017 na cyklovýlet po okolí. 

 
[ 21. září 2017 | Autor: Mgr. Libuše Želibabková | celý text... ]
 

Školní výlet 9. A

Ve dnech 15. - 16. června jsme se zúčastnili posledního výletu na základní škole. Naše kroky směřovaly na nedaleký Rybník, kde jsme hráli společenské hry, fotbal a také jsme stříleli ze vzduchovky. Večer jsme si povídali společné zážitky a opekli si špekáčky. Celý výlet jsme si moc užili.

 
[ 28. června 2017 | Autor: Mgr. Iveta Popelková Gibalová | celý text... ]
 

Návštěva hasičů a Městské policie v Uh. Brodě

Dne 15. 6. se žáci druhých tříd zúčastnili třetí části výukového programu HASÍK. Instruktoři HZS v Uh. Brodě dětem připravili velmi poutavé dopoledne, ve kterém jim předvedli vybavení hasičského auta, záchranu a přepravu zraněných osob i slaňování na výcvikovém hřišti. V druhé části dopoledne děti navštívily i Městskou policii Uh. Brod.

 
[ 25. června 2017 | Autor: Mgr. Věra Zetková, Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Jaké je to u profesionálních hasičů?

                                                                              I letošní školní rok se žáci 6. ročníku vypravili na HZS do Uherského Brodu. Zde se na vlastní oči seznámili s výzbrojí a výstrojí opravdového hasiče i hasičského vozu. Spoustu věcí si mohli sami vyzkoušet, zvídavé otázky položit opravdovým odborníkům. Prohlídka hasičské zbrojnice je zakončením projektu Hasík, který se na naší škole těší velké oblibě.

 

 
[ 22. června 2017 | Autor: Mgr. Jana Jančová, Mgr. Bc. Miroslava Popelková | celý text... ]
 

Gibon Park Rožnov pod Radhoštěm – 14. 6. 2017

                                                                                         Hodnocení výletu z pohledu žáků 6. ročníku: výlet, pohyb, sranda, aktivita, lana, síla, námaha, soustředění, nemotornost, smích, zážitek, bolest, strach, pohoda, trampolíny, kamarádi, pěkné počasí, radost, adrenalin, dobrodružství, zábava, únava, modřiny, super.

 
[ 22. června 2017 | Autor: Mgr. Jana Jančová, Mgr. Bc. Miroslava Popelková | celý text... ]
 

Školní výlet 8. A

Ve dnech 12. – 14. června jsme jeli na školní výlet do Křižanova. Vyzkoušeli jsme si spoustu zábavných her a aktivit. Nejvíce se nám líbily zorbing koule, ve kterých jsme hráli fotbal a naráželi do sebe. Hodně zábavy jsme si užili i při jízdě na raftech, paintballu, bungee runingu a v lanovém centru. 

 
[ 21. června 2017 | Autor: Mgr. Marie Zetková | celý text... ]
 

Výlet 5. ročníku do Moravského krasu

V úterý 6. června 2017 jsme vyrazili na dlouho očekávaný výlet do Moravského krasu. Využili jsme několika dopravních prostředků: autobus nás přivezl ke Skalnímu mlýnu, kde jsme přesedli na vláček, následně jsme si užili super jízdu v kabinkách lanovky nad propast Macochu a zpět. 

 
[ 19. června 2017 | Autor: Mgr. Jarmila Málková, Mgr. Radka Popelková | celý text... ]
 

Školní výlet 3. A

14. 6. byli žáci 3. A na vydařeném výletě. Navštívili jsme zámek Buchlovice, ocitli jsme se v Malířské pohádce a s pastelkami jsme prošli hrad Buchlov. Počásí nám přálo, zážitků a suvenýrů máme plno. 

 
[ 14. června 2017 | Autor: Mgr. Ivana Bartoňová | celý text... ]
 

Školní výlet 2. A, B

29. 5. se žáci druhých tříd rozjeli do Strážnice, kde navštívili Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. V programu „Abeceda řemesel“ se seznámili s některými tradičními řemeslnými postupy, které se uplatňovaly při zpracovávání slámy a mléka. Další cesta vedla do přístavu v Hodoníně. 

 
[ 6. června 2017 | Autor: Mgr. Alena Žďárská, Mgr. Věra Zetková | celý text... ]
 

Výlet Lednice 4. A + 4. B

Dne 31. 5. 2017 jsme se vydali na výlet do Lednice. Vyjeli jsme ráno v 8.00. Po příjezdu a krátké svačince naše kroky směřovaly do skleníku v zámecké zahradě. Poté jsme si šli prohlédnout zámek. 

 
[ 6. června 2017 | Autor: Mgr. Veronika Zetková, Mgr. Zdeňka Davidová | celý text... ]
 

Putování za orchidejemi katastru obce Strání

Při botanické vycházce poznávali žáci sedmých ročníků krásu šesti druhů orchidejí - okrotice bílá, vstavač bledý, vstavač kukačka, vstavač mužský, prstnatec májový a bradáček vejčitý. Mimo tyto krásné a vzácné orchideje si žáci zopakovali také běžné rostliny a živočichy našich luk. Výuka probíhala formou exkurze, ale i samostatnou a skupinovou formou pří plnění nejrůznějších úkolů.  

 
[ 29. května 2017 | Autor: Mgr. Petra Stupková | celý text... ]
 

Pvňáčči na výletě

V úterý 23. 5. byli prvňáčci na svém prvním školním výletě v Lešné. Protože bylo nádherné počasí, zvířata se dětem předvedla v celé své kráse. Nejvíc se jim líbili rejnoci, žirafy, sloni, lvi, klokani, lachtani a tučňáci. Během prohlídky se děti mohly vydovádět na různých průlezkách a lanových stezkách. 

 
[ 24. května 2017 | Autor: Mgr. Pavla Horňáčková, Mgr. Eva Bruštíková | celý text... ]
 

Historická exkurze – Osvětim, Krakov

Místo, které každého svou atmosférou osloví. To je Státní muzeum Osvětim – Březinka v Polsku. Žáci 8. a 9. ročníku jej navštívili ve čtvrtek 4. května 2017. Na vlastní oči se podívali, jaký osud měli lidé, kteří se za 2. světové války do tohoto německého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora dostali (ať z politických či náboženských důvodů). 

 
[ 5. května 2017 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Zoo Lešná

Dozvědět se něco nového o zvířatech. To bylo cílem přírodovědné exkurze, na kterou se ve středu 26. března vypravili žáci šestého ročníku. Život rejnoků, tučňáků, kotulů a mravenečníka poznali v hodinovém vzdělávacím programu s panem průvodcem.

 
[ 28. dubna 2017 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Beseda s paní Markétou Klimentovou

V pondělí 3. dubna 2017 zavítala do naší školy paní Markéta Klimentová z Bojkovic. Žáci druhého stupně měli možnost naslouchat zážitkům z cest po zemích, které před několika lety navštívila. Vyprávěla nám o památkách, lidech, zvycích i zajímavostech Itálie, řeckého ostrova Kréta a Santorini. Děkujeme za příjemné povídání.

 
[ 11. dubna 2017 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Šesťáci na Obecním úřadě ve Strání

Ani letos nepřišli šesťáci o exkurzi na místní obecní úřad. Ve středu 28. března jsme se tam všichni vypravili. Přivítal nás pan starosta Antonín Popelka a spolu s paní matrikářkou nám povídal o naší obci. 

 
[ 10. dubna 2017 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Planetárium MORAVA - hvězdy přijely až k nám…

První české planetárium mobilního typu přijelo 6. dubna 2017 k nám do školy. Děti I. stupně zhlédly postupně po ročnících ve velké sedmimetrové promítací kopuli jednotlivé výukové programy. 

 
[ 7. dubna 2017 | Autor: Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Naše zdraví

I letos čekaly žáky druhého stupně besedy o zdraví. Na úterý 28. března si paní Zemanová z Centra pro rodinu z Veselí nad Moravou připravila následující témata:

 
[ 29. března 2017 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

8. A v muzeu

V úterý 28. března 2017 navštívili osmáci muzeum JAK v Uherském Brodě. Po krátké prohlídce expozic následovala hodinová show fyzikálního divadla ÚDIF, kde jsme viděli řadu chemicko – fyzikálních pokusů s tekutým dusíkem a ohněm. 

 
[ 29. března 2017 | Autor: Mgr. Marie Zetková | celý text... ]
 

Beseda o Janu Husovi

Ve čtvrtek 23. 3. 2017 se žáci 4. a 5. ročníku zúčastnili výukového programu HUSITÉ. Pan Pavel Pakosta děti poutavou a hravou formou seznámil se životem Jana Husa. 

 
[ 27. března 2017 | Autor: Mgr. Radka Popelková | celý text... ]
 

Prvňáčci v knihovně

V březnu navštívili prvňáčci místní knihovnu. Paní knihovnice Marcela Schönbaumová si pro ně připravila poutavé vyprávění o knížkách a spisovatelích. 

 
[ 24. března 2017 | Autor: Mgr. Eva Bruštíková a Mgr. Pavla Horňáčková | celý text... ]
 

Mozek

Dnes 22. března jsme se v dopoledních hodinách vydali na program Mozek, kterým nás provázel bývalý učitel fyziky, pan Zezula. Říkal nám, jak se učit nebo jak si zvýšit sebevědomí. 

 
[ 23. března 2017 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Beseda o Boženě Němcové

21. ledna 2017 jsme si připomněli, že před 155 lety zemřela naše nejznámější spisovatelka Božena Němcová. V druhém březnovém týdnu se ve školní knihovně vystřídaly všechny ročníky druhého stupně, aby zavzpomínaly na její život a dílo. Besedu pro ně připravila paní učitelka Marie Kloudová, které tímto děkujeme.

 
[ 22. března 2017 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Nicholas Winton – 2. světová válka – Holocaust

Učivo devátého ročníku o 2. světové válce jsme v pondělí 23. ledna 2017 zakončili přednáškou pana Pakosty o Antisemitismu a holocaustu. Dvouhodinová prezentace o důvodech, průběhu a následcích války byla doplněna obrázky, hudbou i mluveným slovem. 

 
[ 16. března 2017 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Tak jsme zase na Sachovce!

V pondělí ráno jsme zamávali maminkám a hurá na lyžák. Až do pátku 3. března 2017 lyžujeme ve Ski areálu u Sachovy studánky na Horní Bečvě. Rozděleni do družstev trénujeme jízdu z kopce, obloučky, carving, slalom a jiné lyžařské dovednosti, kterými si vylepšujeme náš dosavadní styl. Všechny ve Strání moc pozdravujeme. Jak se máme krásně, uvidíte ve fotogalerii. 

 
[ 1. března 2017 | Autor: Instruktorky LVK | celý text... ]
 

Lyžařský výcvikový kurz - Filipov

V den, kdy jsem se dozvěděla, že pojedeme na lyžařský kurz, rychle jsem seběhla do sklepa pro lyže, abych si je zkusila. Naštěstí mi byly dobré a už jsem si pomalu chystala i hůlky, lyžáky, helmu, brýle a samozřejmě lyže. A už nastalo pondělí 30.1. a jeli jsme....

 
[ 10. února 2017 | Autor: Mgr. Radka Popelková | celý text... ]
 

Plavecký výcvik 2. a 3. tříd

V lednu 2017 ukončili žáci 2. a 3. ročníku další část plaveckého výcviku. Některé děti překonaly strach z vody, jiné se naučily plavat nebo se v plaveckých disciplínách zdokonalily. 

 
[ 8. února 2017 | Autor: Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Přemyslovci na českém trůně - králové

Ve středu 18. ledna naši školu navštívila umělecká agentura Pernštejni z Pardubic s programem, který žákům přiblížil život a vládu posledních přemyslovských panovníků. 

 
[ 24. ledna 2017 | Autor: Mgr. Klára Bemerová | celý text... ]
 

Beseda o 2. světové válce

Hodina dějepisu trochu jinak? Proč ne! Část české, ruské, německé a rumunské vojenské výzbroje a výstroje, cyklostyl i jiná technika 2. světové války. To všechno bylo k vidění v pátek 16. prosince 2016 ve třídě 9. A. Pan Janča z Korytné toho letos přinesl opravdu hodně. 

 
[ 14. prosince 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Zdravé zoubky

2. 12. navštívily naše prvňáčky studentky dentální hygieny. Martina a Magda naučily děti, jak mají správně pečovat o zoubky. Ukázaly jim, jak se mají zuby správně čistit, aby zůstaly zdravé. To si děti hned prakticky vyzkoušely.
 
 
[ 6. prosince 2016 | Autor: Mgr. Eva Bruštíková, Mgr. Pavla Horňáčková | celý text... ]
 

Exkurze v Brně

I letos se naši šesťáci vypravili do Brna na exkurzi. Jak se jim líbila, můžete posoudit v práci, kterou psali v hodině slohu, i na fotografiích. (viz níže)

 
[ 1. prosince 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Lež na procházce

Opět po roce mezi nás zavítal pan Tomáš Fránek, novinář ze společnosti Brodem. Ve dvouhodinovém programu s názvem Lež a pravda debatoval s námi, sedmáky, o světě médií.

 
[ 18. listopadu 2016 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Beseda o šikaně a kyberšikaně

Ve středu 2. 11. byla pro celou šestou třídu přednáška o šikaně a kyberšikaně. Přednášel to Pavel Pakosta. Pouštěl nám i různá videa. 

 
[ 3. listopadu 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

První stupeň hledal Dory

Dne 31. 10. 2016 se všechny děti z prvního stupně zapojily do hledání Dory v kině Máj v Uherském Brodě. Níže uvedená fotografie Vám napoví, jak se tam dětem líbilo.

 
[ 31. října 2016 | Autor: Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Hasík

Ve čtvrtek 13. října 2016 do školy zavítali hasiči z Uh. Brodu, aby žáky 2. a 6. ročníku seznámili s projektem Hasík. 

 
[ 14. října 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Týden knihoven

Ve dnech 3. – 9. října probíhal jubilejní 20. ročník Týdne knihoven. Tuto celostátní akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). I naši šesťáci se podívali do knihovny – a hned dvakrát. 

 
[ 14. října 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Sex, AIDS a vztahy

Dne 21. 9. 2016 naši školu navštívil pan Pakosta, který nás poučil o sociálních vztazích a pohlavních nemocech. 

 
[ 29. září 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Šesťáci u pana starosty

Ve středu 15. června jsme v rámci předmětu Výchova k občanství navštívili Obecní úřad ve Strání. Pan starosta Antonín Popelka a paní matrikářka Marie Kusendová nám ochotně odpovídali na naše zvídavé a zvědavé dotazy. Děkujeme.

 
[ 22. června 2016 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Školní výlet šesťáků

Ve středu 8. června jsme na výlet vyrazili i my, žáci 6. A a 6. B. Čekala nás asi hodinová cesta autobusem, který s námi zamířil na nedaleké poutní místo Velehrad.

 
[ 22. června 2016 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

1. světová válka

Na poslední hodinu dějepisu v 8. A byl pozván pan Janča, který žákům vyprávěl o 1. světové válce. Dozvěděli se mnohé zajímavosti o legionářích a jejich dlouhé cestě zpět do vlasti. 

 
[ 20. června 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Školní výlet čtvrtých tříd

Dne 2. 6. se vydaly třídy 4. A a 4. B na školní výlet do Lednice. Navštívily státní zámek Lednice, k tomu přilehlý nejstarší zámecký skleník v republice a pak se všichni vydali pěšky k Minaretu. 

 
[ 15. června 2016 | Autor: Mgr. Jarmila Málková a Mgr. Radka Popelková | celý text... ]
 

Dopravní výchova

Ve dnech 13. a 15. 5. 2016 čtvrté třídy opět absolvovaly dopravní výuku na dětském dopravním hřišti v Uh. Brodě. Po úspěšném zvládnutí testů a jízdy na kolech získali žáci cyklistické průkazy. 

 
[ 15. června 2016 | Autor: Mgr. Jarmila Málková a Mgr. Radka Popelková | celý text... ]
 

Prvňáčci naší školy jezdí na školní výlet tradičně do ZOO Lešná.

Kromě prohlídky zámku, která byla pro mnohé velmi zajímavá, se děti nejvíce těšily na zvířátka. A protože jsou již  „zkušení čtenáři“, nedělalo jim problém přečíst si o zvířatech zajímavé  informace. Dětem se líbila i zátoka rejnoků, kde mohly tyto mořské živočichy nakrmit i pohladit. 

 
[ 15. června 2016 | Autor: Mgr. Alena Žďárská, Mgr. Věra Zetková | celý text... ]
 

Školní výlet 9. A

Žáci třídy 9. A se ve dnech 6. 6. - 8. 6. zúčastnili školního výletu na Dolní Moravě. Po cestě s mnoha přestupy navštívili bobovou dráhu, absolvovali náročný výstup na Stezku v oblacích, jeli lanovkou a užili si lanový park s obří houpačkou.

 
[ 13. června 2016 | Autor: Bc. Mgr. Miroslava Popelková | celý text... ]
 

Školní výlet do Křižanova třídy 8.A

Dne 18. 5. 2016 jsme odjeli na třídenní výlet do rekreačního střediska v Křižanově. Hned po příjezdu jsme se seznámili s milými instruktory a začalo naše dobrodružství, které zahrnovalo mnoho pádů, úspěchů, smíchu a radosti. Školní výlet se nám nadmíru líbil a máme mnoho krásných zážitků. (Žáci třidy 8.A)

 
[ 13. června 2016 | Autor: Mgr. Iveta Popelková-Gibalová | celý text... ]
 

Třeťáci na výletě

8. června 2016 se žáci třetích tříd vydali na školní výlet. Navštívili hrad Buchlov a zámek v Buchlovicích. Pak následovala procházka po zámeckém parku a prohlídka malého náměstí. Díky pěknému počasí se výlet vydařil, všichni byli obohaceni novými poznatky a zážitky.

 
[ 9. června 2016 | Autor: Mgr. Zdenka Davidová, Mgr. Libuše Želibabková | celý text... ]
 

Páťáci v Moravské krasu

23. 5. vycestovali páťáci na školní výlet do Moravského krasu. Po prohlídce Punkevních jeskyní a propasti Macocha se projeli na lodičkách po ponorné říčce Punkvě. Adrenalinovým zážitkem byla pro ně návštěva lanového centra "Velká dohoda". 

 
[ 2. června 2016 | Autor: Mgr. Eva Bruštíková, Mgr. Pavla Horňáčková | celý text... ]
 

Druháčci na výletě

30. května 2016 byli naši druháčci na výletě. Ve Strážnici se děti ocitly v dobách našich prarodičů a seznámily se s různými řemesly. V Hodoníně na řece Moravě se z nich stali piráti, kteří objevili poklad. O tom, že se výlet vydařil, se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

 
[ 30. května 2016 | Autor: Mgr. Ivana Bartoňová | celý text... ]
 

Finanční gramotnost

Umět zacházet a hospodařit s penězi je v dnešní době stejně důležité jako umět číst, psát a počítat. O tom se v pátek 20. května 2016 přesvědčili žáci 9. ročníku. 

 
[ 25. května 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Šesťáci na Hasíkovi

Ve středu 18. května 2016 jsme navštívili SDH v Uherském Brodě. Viděli jsme mnoho zajímavých nástrojů, které hasiči používají u zásahů, když zachraňují lidské životy a majetek. 

 
[ 23. května 2016 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Vápenky

Ve středu 11. 5. 2016 se v rámci TV vydali žáci 8. a 9. třídy na turistický výšlap na Vápenky. Počasí nám přálo, těm, kteří byli hladoví, jídlo chutnalo, trasu zvládli všichni a domů jsme se vrátili příjemně unavení. 

 
[ 18. května 2016 | Autor: Mgr. Libuše Želibabková | celý text... ]
 

Naši "Hasíci"

Dne 9. 5. 2016 se naši druháčci vypravili do Uherského Brodu na druhou část výukového programu Hasík, což je preventivně výchovná činnost v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Instruktoři HZS Uherský Brod nám připravili velmi poutavé dopoledne, o čemž se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

 
[ 10. května 2016 | Autor: Mgr. Ivana Bartoňová | celý text... ]
 

Ukliďme břehy potoků

Škola se v rámci Dne Země zapojila do projektu "Ukliďme Česko". Cílem akce bylo uklidit břehy potoků a zaznačit černé skládky. Do  akce se zapojilo celkem 130 žáků a učitelů ze ZŠ a ZUŠ Strání a jeden dobrovolník z řad občanů. Celkem jsme nasbírali 36 pytlů odpadu, jejichž úklid provedou zaměstnanci obce Strání. Černé skládky jsme zaznačili do mapy a předali na místní hospodářství a starostovi obce. Děkujeme všem, kteří se akce zúčastnili.

 
[ 27. dubna 2016 | Autor: Mgr. Iva Stupková | celý text... ]
 

Kuchtíci ze IV. B

V pátek druhou vyučovací hodinu jsme měli pracovní činnosti, ve kterých jsme si připravovali z pečiva a zeleniny různé občerstvení.

Nová vrstva...
 
[ 26. dubna 2016 | Autor: Mgr. Jarmila Málková | celý text... ]
 

Dravci, sovy a člověk

Na pondělí 25. dubna 2016 byl do ZŠ a ZUŠ Strání pozván pan Jan Brož z plzeňské ZOO. V zábavném vzdělávacím ekoprogramu seznámil žáky s živými zvířaty (sokolem, rarohem, poštolkou, kánětem, orlem, puštíkem a výrem), která předvedl i v letu. 

 
[ 26. dubna 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Šesťáci v ZOO Lešná

Ve středu 20. dubna 2016 jsme navštívili ZOO Lešná. Naše exkurze s názvem V Africe je pěkně horko! probíhala  přímo v pavilonu afrických kopytníků. V zajímavém výkladu jsme se dozvěděli hodně zajímavostí z biologie i anatomie žiraf, zeber, pštrosů, slonů, nosorožců i lvů.

 
[ 25. dubna 2016 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Jaroslav Seifert

10. ledna 2016 uplynulo třicet let od smrti českého básníka, spisovatele, novináře a překladatele Jaroslava Seiferta. Je jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu, kterou obdržel 10. prosince 1984.

 
[ 25. dubna 2016 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Výchova ke zdraví

V úterý 15. března byly pro žáky druhého stupně uspořádány besedy z oblasti výchovy ke zdraví.  Paní Zemanová z Centra pro rodinu z Veselí nad Moravou si pro žáky připravila následující témata: 

 
[ 16. března 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Beseda s policií

Ve středu 9. 3. 2016 proběhla v naší škole beseda se zástupkyní Policie ČR - paní Šabatovou. Poutavým vyprávěním seznámila žáky s nebezpečím, které na ně může číhat na silnicích a sociálních sítích.

 
[ 10. března 2016 | Autor: Mgr. Eva Bruštíková, Mgr. Pavla Horňáčková | celý text... ]
 

2. světová válka

Přednášku na téma Antisemitismus a holocaust si žáci 9. ročníku vyslechli v pondělí 8. února 2016. Pojmy antisemitismus, holocaust, ghetto Terezín, vyhlazovací tábor Osvětim a celou 2. světovou válku se jim snažil pan Pakosta přiblížit ve své dvouhodinové prezentaci, která byla doplněna obrázky, hudbou i mluveným slovem. 

 
[ 4. března 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

„Divadlo nekouše“

Včera 29. února se pro žáky 2. stupně uskutečnilo divadelní představení „Divadlo nekouše!“. Herci z pardubického Divadélka pro školy byli jako vždy úžasní. Diváky provedli antickým divadlem, tvorbou Williama Shakespeara, Václava Klimenta Klicpery a Karla Jaromíra Erbena.

 
[ 1. března 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Lyžařský výcvikový kurz 2016

Letos jsme se vypravili se sedmým ročníkem na Lyžařský výcvikový kurz, tentokrát k Novému Jičínu do SKI areálu Svinec. 

 
[ 28. února 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

„Veselé zoubky“ - 6. ročník dm preventivního programu

Naši prvňáčci se zapojili do preventivního programu dm drogerie „Veselé zoubky“ – tentokrát na téma „Prevence zubního kazu“. Děti byly seznámeny s funkcí chrupu, jak zoubky rostou a mění se, co je zubní kaz. 

 
[ 25. února 2016 | Autor: Mgr. Alena Žďárská, Mgr. Věra Zetková | celý text... ]
 

Fašank ve škole

I k nám dnes zavítali při své obchůzce nejmenší "fašančáré". Ve vestibulu školy nám předvedli "šablový tanec", který se všem moc líbil. Za vystoupení jim velmi děkujeme. Foto níže.

 
[ 9. února 2016 | Autor: Mgr. Iva Stupková | celý text... ]
 

Berlínská zeď

I v letošním školním roce, od 14. prosince 2015 do 8. ledna 2016, byla do naší školy zapůjčena putovní výstava, která se snaží přiblížit jednu z absurdit nejnovějších dějin – Berlínskou zeď.

 
[ 11. ledna 2016 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Čtení při svíčkách

Je středa 16. prosince 2015. I když jsou teprve dvě hodiny odpoledne, ve školní knihovně je přítmí a ta správná atmosféra na společné čtení a povídání pří plamínku svíčky. Scházíme se opět po roce v tomto předvánočním čase, abychom si vzájemně naslouchali. 

 
[ 3. ledna 2016 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Předvánoční čtení pro prvňáčky

Na poslední hodinu českého jazyka v tomto kalendářním roce si žáci devátého ročníku připravili pro své nejmladší spolužáky předvánoční čtení. Každý z nich si vybral oblíbenou dětskou knihu, do svého čtenářského deníku si připravil informace o knize a úkoly pro prvňáčky. S tím vším se vypravili do 1. A a 1. B.

 
[ 22. prosince 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Hurá, na mamuta!

Na středu 9. prosince 2015 jsme se my, šesťáci, těšili už dva měsíce předem. Čekala nás exkurze do Brna. Vyrazili jsme již o půl sedmé, abychom všechno stihli podle plánu. První zastávkou byl Pavilon Anthropos, který je součástí Moravského zemského muzea v Brně.

 
[ 13. prosince 2015 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Média a uprchlíci

Ve čtvrtek 10. prosince 2015 se žáci 9. ročníku zúčastnili dvouhodinové interaktivní besedy zaměřené na aktuální téma uprchlické vlny v Evropě. Informace o ní z pohledu českých i světových médií jim přiblížil novinář pan Tomáš Fránek ze společnosti BRODEM.

 
[ 11. prosince 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Josef Václav Sládek

Poslední říjnovou hodinu literatury strávily jednotlivé ročníky druhého stupně v knihovně u paní učitelky Marie Kloudové. Opět si pro nás připravila jednu z dalších zajímavých besed. Tentokrát byla řeč o Josefu Václavu Sládkovi. 

 
[ 3. prosince 2015 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Jazyková animace

V pátek dne 27. listopadu 2015 proběhla pro žáky 7. až 9. ročníku Jazyková animace. Německý jazyk žákům představila paní Mgr. Simona Malá, zástupkyně koordinačního centra česko- německých výměn mládeže Tandem v Plzni. 

 
[ 30. listopadu 2015 | Autor: Mgr. Miroslava Popelková, Mgr. Iveta Popelková Gibalová | celý text... ]
 

ŠKOLA ZDRAVÉ 5

Od 12. 11. do 27. 11. 2015 se i žáci 1. stupně zúčastnili výukového programu "Škola zdravé 5", kde se seznámili s 5 základními zásadami zdravého stravování - správným složením jídelníčku, zařazováním ovoce a zeleniny do stravy, pitným režimem, zásadami hygieny a bezpečnosti potravin a nakonec přípravou zdravé svačinky. 

 
[ 30. listopadu 2015 | Autor: Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Party se Zdravou 5

Ve čtvrtek 19. a v pátek 20. listopadu 2015 čekala na žáky 2. stupně Party se Zdravou 5. Ve dvouhodinovém vaření se dozvěděli užitečné informace o kombinaci zdravých potravin a chutí, naučili se jednoduché triky ze studené kuchyně i zásady správného stolování. Sami si připravili občerstvení o 5 chodech, které nakonec všichni ochutnali.

 
[ 25. listopadu 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Beseda k sametové revoluci

Ve středu 18. listopadu 2015 si žáci devátého ročníku připomněli, proč se vlastně 17. listopadu slaví státní svátek Den boje za svobodu a demokracii. Mnohé z událostí, které se odehrály v naší republice i ve Strání,  jim přiblížila paní Marie Kloudová, host této besedy. Co pak v hodině slohu o životě před 17. listopadem 1989 žáci napsali, si přečtěte:

 
[ 23. listopadu 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

SEX, AIDS A VZTAHY

Přednášku na téma „Sex, AIDS a vztahy“ absolvovali žáci 9. ročníku ve středu 11. listopadu 2015. Vyslechli si příběhy lidí, které postihla nemoc AIDS, hledali rozdíl mezi zamilovaností a láskou a zjistili, čím vším se virus HIV přenáší. Informace, které si vyslechli, jim posloužily v další hodině na vytvoření reklamního plakátu.

 
[ 16. listopadu 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

NEMOC JMÉNEM ŠIKANA

Jak rozpoznat šikanu, jak se chovat k agresorům a jak pomoci obětem? Co je to kyberšikana, agrese fyzická, psychická a sexuální?  Na tyto otázky odpovídal ve středu 4. listopadu 2015 pan Pavel Pakosta, který si tuto preventivní přednášku pro 6. ročník připravil. Na závěr zdůraznil význam dobrého a zdravého kolektivu jako nejefektivnější obrany proti šikanujícím agresorům.

 
[ 5. listopadu 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

4.B hrou

Žákyně 4.B si připravily do hodiny vlastivědy pro ostatní spolužáky překvapení. Inspiroval je Alois Jirásek svými Starými pověstmi českými, a tak jsme mohli na vlastní oči zhlédnout část naší historie, o které se nedochovaly písemné zprávy.

 
[ 2. listopadu 2015 | Autor: Mgr. Jarmila Málková | celý text... ]
 

Autorské čtení Petry Braunové

V úterý 20. října 2015 navštívila naši školu paní spisovatelka Petra Braunová. Přijela za námi z Prahy. Má tři dospělé děti – Olivera, Máří a Johanku. K psaní se dostala díky svým dětem. Píše pro děti i dospělé a na svém kontě má asi třicet knih. 

 
[ 26. října 2015 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Kam na střední školu?

Na tuto otázku dostali někteří žáci devátého ročníku odpověď, když včera 13. října navštívili SPŠOA v Uherském Brodě. Seznámili se s maturitními a učebními obory a také s tím, jaké je uplatnění na trhu práce po ukončení této střední školy. Šťastnou ruku při výběru!

 
[ 14. října 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Cyklovýlet 9.A

Ve čtvrtek 8. 10. 2015 využili žáci 9. třídy příhodného teplého a mírně podmračeného počasí a vyjeli na okružní vyjížďku po okolí. Trasa vedla od školy do Ořechové. Otestovali hladký povrch lesní cesty pod Skalku, odtud se po kamenité lesní cestě dostali na Kobelňanskou a dále ke Kamenné búdě.

 
[ 13. října 2015 | Autor: Mgr. Libuše Želibabková | celý text... ]
 

Čtvrťáci na dopravním hřišti

Žáci čtvrtých ročníků napsali své zážitky z výuky na dopravním hřišti v Uherském Brodě, kterou absolvovali ve dnech 21. a 22. září 2015.

Foto naleznete ve fotogalerii.

 
[ 13. října 2015 | Autor: Mgr. Jarmila Málková | celý text... ]
 

Jak na korupci?

V úterý 6. října si společnost BRODEM pro žáky osmého ročníku připravila besedu na téma korupce. Pan Tomáš Fránek seznámil žáky s významem slova korupce, úplatek a poradili, jak v dnešní době bojovat s korupcí. 

 
[ 7. října 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Hasík

V pátek 25. 9. 2015 do naší školy opět zavítali hasiči z Uherského Brodu se svým projektem Hasík. V první besedě se žáci 2. a 6. ročníku dozvěděli mnohé zajímavosti a na další se jistě těší v příští říjnové besedě.

 
[ 29. září 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Osmáci na lanech

Začátkem června jsme se vydali na výlet do Křižanova. Vyjeli jsme vlakem z Uh. Brodu. Jakmile jsme dorazili do Křižanova, kousek cesty jsme šli ještě pěšky. 

 
[ 24. června 2015 | Autor: Mgr. Miroslava Popelková | celý text... ]
 

Čtvrťáci na dopravním hřišti

V červnu se děti ze 4. ročníku opět vrátily na dopravní hřiště do Uherského Brodu, aby prokázaly své dopravní znalosti a dovednosti.
Všichni žáci obdrželi průkaz cyklisty.

 
[ 23. června 2015 | Autor: Mgr. Eva Bruštíková a Mgr. Pavla Horňáčková | celý text... ]
 

Finanční gramotnost

Umět zacházet a hospodařit s penězi je v dnešní době stejně důležité jako umět číst, psát a počítat. Mladí lidé při vstupu do života často chybují. 

 
[ 21. června 2015 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Deváťáci v Praze

Náš výlet začal ve středu 3. června 2015 brzo ráno. Vyjeli jsme ze Starého Města vlakem do Prahy, kde nás už čekal průvodce.

 
[ 21. června 2015 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Beseda o 1. sv. v.

Ve čtvrtek 18. června nás v poslední hodině dějepisu navštívil pan Janča, který nám vyprávěl o 1. světové válce. Dozvěděli jsme se, jak fungovala první bojová letadla, jaké používali zbraně a jak je zdokonalovali.

 
[ 19. června 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Hasík 6. A

I letos žáci 6. ročníku zavítali na Hasičskou stanici do Uherského Brodu, kde se v rámci projektu Hasík dozvěděli více o práci hasiče.

 
[ 18. června 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Beseda o masážích

I letos do školy zavítali manželé Miklášovi, aby žákům 8. ročníku přiblížili téma alternativní medicíny, konkrétně masáží. Díky jejich mnohaleté zkušenosti v tomto oboru měli žákům opravdu co povídat o druzích a technikách masáží a také o celkovém fungování lidského těla.

 
[ 12. června 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Výlet čtvrťáků do Lednice

V úterý 2. 6. jeli čtvrťáci na školní výlet do Lednice. Po zajímavé prohlídce zámku a skleníku se prošli k Minaretu. Vyšlapali 302 schodů, aby si prohlédli okolní krajinu z výšky.

 
[ 11. června 2015 | Autor: Mgr. Eva Bruštíková a Mgr. Pavla Horňáčková | celý text... ]
 

Přednáška o 2. světové válce

Na pátek 5. června 2015 si Vojensko historický klub – Východní fronta ze Strání pro žáky 2. stupně připravil přednášku o 2. světové válce.

 
[ 8. června 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Naposledy v Euratsfeldu

Ve dnech 27. až 29. května 2015 jsme navštívili naše kamarády v rakouské obci Euratsfeld.

 
[ 8. června 2015 | Autor: Mgr. Miroslava Popelková | celý text... ]
 

Školní výlet 5. A, B - Moravský kras

V příloze si můžete přečíst, jaký byl náš školní výlet. Foto naleznete ve fotogalerii.

 
[ 8. června 2015 | Autor: Mgr. Alena Žďárská, Mgr. Věra Zetková | celý text... ]
 

Výlet třeťáků do Buchlova a Buchlovic

Ve středu dvacátého sedmého května jsme jeli na školní výlet do Buchlova a Buchlovic.

 
[ 3. června 2015 | Autor: Mgr. Jarmila Málková | celý text... ]
 

Výlet 2. A, B - Strážnice, Hodonín

V úterý 26. 5. 2015 jsme jeli na školní výlet. Navštívili jsme Abecedu řemesel ve skanzenu Strážnice - v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy.

 
[ 29. května 2015 | Autor: Mgr. Zdenka Davidová, Mgr. Libuše Želibabková | celý text... ]
 

Školní výlet 1. A - zámek Milotice

Dne 28. 5. 2015 vyjeli prvňáčci na svůj první školní výlet za pohádkou na zámek Milotice.

 
[ 29. května 2015 | Autor: Mgr. Ivana Bartoňová | celý text... ]
 

Hosté a hostitelé

Obecně prospěšná společnost ARPOK z Olomouce si ve čtvrtek 7. května připravila pro žáky 8. a 9. ročníku výukový program s názvem Hosté a hostitelé.

 
[ 11. května 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Exkurze 4. B do čističky odpadních vod

Ve středu 22. 4., kdy byl Den Země, jsme šli pěšky do Květné do čističky odpadních vod. Tam na nás čekal pan Guriča. Poutavě nám povyprávěl, jak čistička funguje, a pustil nás do všech prostor.

 
[ 6. května 2015 | Autor: Mgr. Pavla Horňáčková | celý text... ]
 

Výukový program „Po stopách ztraceného mobilu“

Dne 30. 4. 2015 se 4. a 5. ročníky zapojily do výukového programu „Po stopách ztraceného mobilu“ v rámci projektu neziskové organizace ARPOK. 


 
[ 5. května 2015 | Autor: Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Výšlap na Velkou Javořinu

28. 4. 2015 jsme si v rámci tělesné výchovy se žáky 8. a 9. třídy vyšlápli na Velkou Javořinu. Již od začátku nám počasí moc nepřálo.

 
[ 29. dubna 2015 | Autor: Mgr. L. Želibabková, Mgr. M. Šimková a Mgr. K. Bemerová | celý text... ]
 

Tomáš Baťa

Od 30. 3. do 10. 4. 2015 byla do naší školy zapůjčena putovní výstava nazvaná Tomáš Baťa - československý selfmademan. Kdo byl a co všechno uměl? Král obuvi – tvůrce světové výrobní a obchodní firmy, starosta Zlína, zřídil 35 odvětví výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí.

 
[ 13. dubna 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Dětská představení v MŠ a ZŠ

Dne 24. 3. 2015 navštívily děti se svou  p. uč. Jitkou Nesázalovou z MŠ Strání naše páťáky, kteří jim zazpívali a zahráli úryvky z pohádky "Tři bratři". Bylo to poděkování Včeličkám za jejich vystoupení, taktéž ze stejnojmenné pohádky, které předvedli páťákům před jarními prázdninami.

 
[ 30. března 2015 | Autor: Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Lyžařský kurz v Horní Bečvě

Tak jako každoročně se i letos žáci 7. a 5. třídy zúčastnili LVK ve Ski areálu Sachova studánka. Sněhové podmínky byly výborné, začátečníci absolvovali základní lyžařskou průpravu, pokročilejší lyžaři se zdokonalili ve svých dovednostech. Na závěr kurzu se konaly lyžařské závody.

 
[ 25. března 2015 | Autor: Mgr. Marie Šimková, Mgr. Eva Bruštíková | celý text... ]
 

Výchova ke zdraví

V pondělí 16. března byly pro žáky druhého stupně uspořádány besedy z oblasti výchovy ke zdraví.  Paní Zemanová z Centra pro rodinu z Veselí nad Moravou si pro žáky připravila následující témata:

 
[ 17. března 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Jan Werich

6. února 1905 se narodil v Praze na Smíchově český filmový a divadelní herec, dramatik, scenárista a představitel meziválečné avantgardy Jan Werich. Letos si připomínáme 110. výročí od jeho narození a 35. výročí od jeho úmrtí.

 
[ 6. března 2015 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Prvňáčci a dm preventivní program „Veselé zoubky“

Naše první třída se zapojila do dm preventivního programu „Veselé zoubky“, který připravila společnost dm drogerie markt s. r. o. Ve středu 25. 2. proběhla v naší třídě projektová výuka na toto téma. Foto ve fotogalerii.

 
[ 25. února 2015 | Autor: Mgr. Ivana Bartoňová | celý text... ]
 

Lyžařský kurz - 5. ročník

Od 9. 2. - 13. 2. 2015 proběhl pro žáky 5. ročníku lyžařský výcvikový kurz. Jak ho hodnotí jeho účastníci si můžete přečíst v následujících příspěvcích. Na foto se můžete podívat ve fotogalerii.

 
[ 25. února 2015 | Autor: Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Lyžařský výcvik 4. ročníku

Lyžařský výcvik 4. ročníku ve Štrbáni jsme zakončili v pátek  6. 2. 2015 slalomem, který nám pomohli vytyčit ochotní tatínci.

Na fotky se podívejte do fotogalerie.

 
[ 19. února 2015 | Autor: Mgr. Eva Bruštíková a Mgr. Pavla Horňáčková | celý text... ]
 

Jak bojovat s korupcí

V pátek 13. února si společnost BRODEM pro žáky osmých a devátých ročníků připravila besedu na téma korupce. Pan Tomáš Fránek a dva studenti brodského gymnázia seznámili žáky s významem slova korupce, úplatek a poradili, jak v dnešní době bojovat s korupcí. 

 
[ 16. února 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Přednáška "Čištění zubů a dentální hygiena"

Ve dnech 5. a 6. února 2015 se žáci 1. stupně naší školy zúčastnili přednášky "Čištění zubů a dentální hygiena". Děti vyslechly krátký úvod a potom dvěma lektorům, budoucím zubařům, sdělovaly vlastní zkušenosti a vědomosti týkající se ústní hygieny.

 
[ 6. února 2015 | Autor: Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Návštěva předškoláčků v místní základní škole

Koncem ledna a začátkem února 2015 navštívily děti z MŠ Strání - Květná prvňáčky v naší škole. Ti předvedli, co všechno se za necelého půl roku ve škole už naučili. 
 
[ 3. února 2015 | Autor: Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Lyžujeme ve Štrbáni

Od pondělí 2. 2. 2015 probíhá ve Štrbáni LVK žáků 4. tříd. Velké poděkování patří lyžařskému oddílu za umožnění tohoto výcviku. Foto - viz fotogalerie

 
[ 3. února 2015 | Autor: Mgr. Iva Stupková | celý text... ]
 

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

V úterý 27. ledna 2015 si žáci devátého ročníku tento významný den připomněli přednáškou na téma Antisemitismus a holocaust pana Pavla Pakosty z organizace ICEJ.

 
[ 28. ledna 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Exkurze 4. ročníku do SPŠOA v Uherském Brodě

V pondělí 19. ledna se žáci 4. ročníku vydali na exkurzi do SPŠOA v Uh. Brodě. V rámci projektu "Technologie budoucnosti do výuky" byly děti pomocí her seznámeny s různými oblastmi vědy a techniky.

 
[ 23. ledna 2015 | Autor: Mgr. Eva Bruštíková a Mgr. Pavla Horňáčková | celý text... ]
 

Zpráva z besedy s policií

Ve středu 21. 1. 2015 nás třetí vyučovací hodinu navštívila paní policistka Šabatová z Uherského Hradiště a povídala nám o trestní odpovědnosti mládeže.

 
[ 22. ledna 2015 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Dej Bůh štěstí tomu domu

Tato známá koleda zahájila dne 17. 12. 2014 vánoční koncert pro žáky a učitele Základní školy Strání. Zazněla ještě s dalšími koledami v podání smyčcového souboru a žáků hudební nauky. Pak následovala vystoupení malých sólistů.

 
[ 18. prosince 2014 | Autor: Anna Přikrylová | celý text... ]
 

Beseda o 2. světové válce

Ve čtvrtek 11. 12. 2014 nás druhou vyučovací hodinu navštívil pan Janča z Korytné. Sbírá všechno z 2. světové války. Dozvěděli jsme se hlavně o výzbroji německé a sovětské armády.

 
[ 16. prosince 2014 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

ŠIKANA, KYBERŠIKANA

Jak rozpoznat šikanu, jak se chovat k agresorům a jak pomoci obětem? O tom všem v úterý 2. prosince povídal pan Pavel Pakosta ze sdružení ACET, která tyto preventivní přednášky pro 6. a 7. ročník připravuje.

 
[ 4. prosince 2014 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

SPŠOA Uherský Brod

V úterý 2. prosince jsme se vydali na celodenní návštěvu SPŠOA v Uherském Brodě. Byli jsme překvapeni. Čekaly na nás moderní prostory a provozy, kterými jsme prošli, a měli možnost nahlédnout přímo do výuky jednotlivých oborů. 

 
[ 3. prosince 2014 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Burza středních škol

Ve čtvrtek 27. listopadu navštívili žáci devátých tříd v Domě kultury v Uherském Brodě Burzu středních škol Uherského Brodu, Uherského Hradiště, Bojkovic a Luhačovic. Měli možnost získat informace od pedagogů i studentů, kteří jednotlivé školy prezentovali.

 
[ 3. prosince 2014 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Jan Skácel

Přípitek

Ještě si přiťukneme

a vypijem to tiše.

Nikomu nepovíme,

co víno o nás zná.

 
[ 3. prosince 2014 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Sex, AIDS a vztahy

V pátek 14. listopadu se pro nás, žáky 9. ročníků, uskutečnila přednáška na téma: Sex, AIDS a vztahy. Tuto přednášku pro nás připravil pan Pakosta, který je zástupcem sdružení ACED.

 
[ 18. listopadu 2014 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Beseda k 25. výročí sametové revoluce

Ve čtvrtek 13. listopadu jsme si s žáky 9. tříd připomněli události roku 1989. Pozvání na besedu přijala paní Marie Kloudová, která žákům přiblížila tuto událost z pohledu historického, literárního i osobního.

 
[ 18. listopadu 2014 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

První stupeň v kině

Na facebooku kina Máj je foto našich dětí z prvního stupně, které navštívily filmové představení Tři bratři. Z fotografií vidíme, jak rády do kina jezdí.

 
[ 5. listopadu 2014 | Autor: Mgr. Ivana Bartoňová | celý text... ]
 

Čtvrťáci v Uh Brodě na dopravním hřišti

Ve dnech 30. a 31. října zavítaly děti ze 4. ročníku na dopravní hřiště do Uherského Brodu. Po absolvování teoretické části výuky nasadily přilby, nasedly na kola a pustily se do praktického zdolávání překážek v silničním provozu.

 
[ 5. listopadu 2014 | Autor: Mgr. Eva Bruštíková, Mgr. Pavla Horňáčková | celý text... ]
 

Beseda ve školní knihovně

O vývoji písma a prvním knihtisku se žáci pátých tříd dozvěděli na besedě o knihách, kterou pro ně ve středu 15. 10. a v pondělí 20. 10. 2014 připravila paní učitelka Marie Kloudová.

 
[ 23. října 2014 | Autor: Mgr. Alena Žďárská a Mgr. Věra Zetková | celý text... ]
 

Drakiáda

V úterý  14. 10. 2014 se konala nad fotbalovým hřištěm Drakiáda. Kdo měl zájem, mohl si pouštět svého draka. Příznivý vítr vynesl  draky  vysoko nad obzor.

 
[ 21. října 2014 | Autor: Mgr. Alena Bemerová | celý text... ]
 

Hostětín – zelená inspirace z Bílých Karpat

V úterý 14. 10. 2014 se žáci osmého ročníku vydali na interaktivní exkurzi do Hostětína.

 
[ 15. října 2014 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Návštěva v knihovně

V pátek 3. a 10. října 2014 jsme se v hodině literatury vydali do školní knihovny. Paní učitelka Kloudová nás přivítala a  pak už začala vyprávět.

 
[ 14. října 2014 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Čtvrťáci na Obecním úřadě

V úterý 23. 9. jsme hodinu vlastivědy strávili na Obecním úřadě ve Strání. Ujal se nás místostarosta pan Pavel Mimochodek a vysvětlil nám, co všechno mají zaměstnanci úřadu na starost. Mohli jsme nahlédnout i do všech kanceláří. Dětem se na Obecním úřadě velmi líbilo.

 
[ 8. října 2014 | Autor: Mgr. Eva Bruštíková a Mgr. Pavla Horňáčková | celý text... ]
 

Pernštejni

V úterý 7. 10. 2014 proběhlo ve velké tělocvičně školy představení s názvem Gotika – Život rytířů za vlády Lucemburků. Skupina historického šermu Pernštejni z Pardubic předvedla, jak a s čím se v době lucemburských králů bojovalo.

 
[ 7. října 2014 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Exkurze 7. třídy v Archeoskanzenu Modrá

V úterý 16. září se žáci sedmé třídy vypravili po stopách Slovanů do Archeoskanzenu Modrá, aby se blíže seznámili se životem lidí v 9. století.

 
[ 17. září 2014 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Osmáci na cestách

„Ráno v sedm vyrážíme!“ Nikdo nezaspal, a tak se jelo. Čekala nás skoro pětihodinová trasa do prvního cíle naší školní výpravy. 

 
[ 16. června 2014 | Autor: Mgr. Marie Šimková, Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

6. A na návštěvě v Hasičské zbrojnici

V pátek 13.6.2014 navštívili žáci 6.A v rámci projektu Hasík Hasičskou zbrojnici v Uh. Brodě.  Exkurzi předcházely dvě besedy hasičů na naší škole.

 
[ 16. června 2014 | Autor: Mgr. Jana Jančová, Mgr. Iveta Popelková-Gibalová | celý text... ]
 

Výlet prvňáčků

9. června 2014 prvňáčci se svými třídními učitelkami vyjeli na školní výlet. Cílem byl Ranč Všemina. 

 
[ 15. června 2014 | Autor: Mgr. Zdenka Davidová | celý text... ]
 

Školní výlet čtvrťáků očima dětí

V příloze naleznete slohové práce žáků 4. tříd.

 
[ 13. června 2014 | Autor: Mgr. Alena Žďárská, Mgr. Věra Zetková | celý text... ]
 

5. A - náš výlet do Prahy

Dne 11. 6. 2014 se vydala 5. A na výlet do Prahy. Naše dobrodružství začalo cestou ranním vlakem. V Praze na nás již čekal pan Ondřej Benešík, který se zhostil role průvodce. Přes Valdštejnskou zahradu jsme se dostali k budovám Senátu a Parlamentu. 

 
[ 12. června 2014 | Autor: Mgr. Ivana Bartoňová | celý text... ]
 

150 – hasiči – oheň jenom zasyčí!

V rámci Vzdělávacího programu Hasík byli žáci druhých tříd 10. června 2014 pozváni k návštěvě stanice jednotky PO v Uherském Brodu, která byla spojena s prohlídkou a ukázkou hasičské techniky.

 
[ 12. června 2014 | Autor: Mgr. Anna Lamačová, Mgr. Jarmila Málková | celý text... ]
 

Školní výlet 3. tříd

Dne 5. 6. 2014 byly 3. třídy na školním výletě na hradě Buchlov a na zámku v Buchlovicích. Putování po hradě s průvodkyní v dobovém kostýmu bylo zpestřeno prací s brožurkou.

 
[ 10. června 2014 | Autor: Mgr. Eva Bruštíková, Mgr. Pavla Horňáčková | celý text... ]
 

Výlet druhých tříd do Hodonína a Strážnice dne 29. 5. 2014

Jet na výlet do Hodonína a prožít si tam pirátskou plavbu s hledáním pokladu, byl výborný nápad, protože žáci druhých tříd si ji perfektně užili. A vůbec jim nevadilo, že celou dobu pršelo. Pěknou tečkou byla návštěva Skanzenu ve Strážnici. 

 
[ 2. června 2014 | Autor: Mgr. Jarmila Málková, Mgr. Anna Lamačová | celý text... ]
 

Školní výlet 5. tříd

Dne 22. 5. 2014 jely 5. třídy na školní výlet do Moravského krasu. Počasí nám přálo. Děti byly nadšené z vláčku, z jeskyně, z plavby na lodičkách, z lanovky i ze suvenýrů, které si v hojném množství nakoupily a které k výletu neodmyslitelně patří.

 
[ 22. května 2014 | Autor: Mgr. Ivana Bartoňová, Mgr. Jana Bartáková | celý text... ]
 

Návštěva družební školy z Euratsfeldu

Dne 28. 4. 2014 k nám přijeli rakouští přátelé. Po přivítání následovalo rozdělení a seznámení s rodinou, ve které pobývali tři dny. 

 
[ 18. května 2014 | Autor: Mgr. Iveta Popelková-Gibalová + 8. B | celý text... ]
 

Poznávací zájezd – LONDÝN

Dne 24. března jsme jeli na poznávací zájezd do Londýna. Naše cesta vedla přes Německo, Belgii a Francii, pak trajektem do Velké Británie. Po vylodění jsme pokračovali na cestě do Londýna. První návštěvou v Londýně bylo muzeum voskových figurín – Madame Tussauds. 

 
[ 18. května 2014 | Autor: Mgr. Iveta Popelková-Gibalová + 8. B | celý text... ]
 

Třeťáci na vycházce

Dne 24. 4. 2014 se v rámci Týdne Země vydaly obě třetí třídy na přírodovědnou vycházku do Jablonic. Při pozorování přírody vyčistily děti celou cestu od odpadků.

 
[ 15. května 2014 | Autor: Mgr. Pavla Horňáčková, Mgr. Eva Bruštíková | celý text... ]
 

Dopravní výchova – 4. ročník

Dne 28. 4. – 29. 4. 2014 se žáci 4. ročníku již podruhé v tomto školním roce zúčastnili výuky a výcviku na dětském dopravním hřišti při Základní škole Na Výsluní v Uherském Brodě. Cílem této dopravní akce bylo získání „průkazu cyklisty“

 
[ 5. května 2014 | Autor: Mgr. Alena Žďárská, Mgr. Věra Zetková | celý text... ]
 

Den Země

22. dubna si celý svět připomíná Den Země. Na naší škole proběhlo již tradiční projektové vyučování.

 
[ 28. dubna 2014 | Autor: Mgr. Marie Šimková | celý text... ]
 

Výukové programy s „VIS Bílé Karpaty“

Ve dnech 22. 4. – 23. 4. 2014 byl pro jednotlivé ročníky I.stupně zajištěn výukový program s přírodní a ekologickou tématikou. Teoretické i praktické úkoly v těchto prožitkových lekcích prováděli spolu s dětmi dva mladí lektoři z VIS Bílé Karpaty. 

 
[ 24. dubna 2014 | Autor: Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Lyžák

9. března 2014 vyrazila 7. A na lyžařský výcvik do Beskyd na Horní Bečvu U Sachovy studánky.

 
[ 24. března 2014 | Autor: Mgr. Marie Šimková | celý text... ]
 

Výukový program „Technologie budoucnosti hrou“ pro žáky 4. a 5. tříd

Ve dnech 4. 2. a 6. 2. 2014 se žáci 4. a 5. tříd zúčastnili v SPŠOA Uherský Brod výukového programu „Technologie budoucnosti hrou“.

 
[ 7. února 2014 | Autor: Mgr. Alena Žďárská | celý text... ]
 

Memento

V úterý 28. ledna se žáci druhého stupně zúčastnili dramatizace románu Radka Johna MEMENTO.

 
[ 29. ledna 2014 | Autor: Mgr. Petra Popelková | celý text... ]
 

Exkurze 9. třídy

Dne 28. listopadu žáci deváté třídy navštívili brněnskou hvězdárnu, muzeum Johanna Gregora Mendela a jadernou elektrárnu Dukovany.

 
[ 9. prosince 2013 | Autor: Mgr. Alena Bemerová | celý text... ]
 

Anthropos Brno

I letos se žáci šestého ročníku vypravili na dějepisnou exkurzi do Brna. V doprovodu třídní učitelky a učitelky dějepisu si v Anthroposu znovu připomenuli období pravěku a vývoj člověka.

 
[ 27. listopadu 2013 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Výlet do Polska

19. listopadu navštívili někteří žáci naší školy Polsko. V dopoledních hodinách se podívali do historického centra Krakova a na hrad Vavel.

 
[ 21. listopadu 2013 | Autor: Mgr. Jana Jančová | celý text... ]
 

Dopravní hřiště

Dne 17.10. a 31.10. 2013 se žáci 4. ročníku zúčastnili výuky a výcviku na dětském dopravním hřišti při Základní škole Na Výsluní v Uherském Brodě. 

 
[ 6. listopadu 2013 | celý text... ]
 

Exkurze do Hostětína

Dne 15. října 2013 navštívili žáci osmých tříd v rámci enviromentální výchovy Centrum Veronica v Hostětíně. Hostětín je centrem ekologických projektů pro venkov.

 
[ 31. října 2013 | Autor: Anna Grebíková | celý text... ]
 

Exkurze

Zajímá Vás, jaké exkurze organizuje základní škola? Více zde.

 
[ 19. ledna 2011 | Autor: Mgr. Michael Mazáník | celý text... ]
 
Tvorba INTERNETOvých stránek